top of page
cgzpoltava

АЛКОГОЛЬ: ШКОДА ЧИ КОРИСТЬ, ВИХІД ЧИ ПАСТКА



За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) із вживанням алкоголю у 2019 році були пов'язані 2,6 мільйона смертей в усьому світі. Найвищі рівні смертності від алкоголю спостерігаються в Європейському та Африканському регіонах ВООЗ – 52,9 та 52,2 летальних випадків на 100 000 осіб населення відповідно. Близько 400 мільйонів людей у віці старше 15 років живуть із розладами, пов'язаними з вживанням алкоголю, а приблизно 209 мільйонів живуть із алкогольною залежністю. І хоча є позитивна динаміка у порівнянні з 2010 роком щодо зменшення показника летальності, спричиненого алкоголем на 20,2%, все ж засмучує той факт, що найвища частка серед постраждалих  припадає на молодий вік (20–39 років). Незважаючи на активне впровадження національної антиалкогольної політики у більшості країн світу, частка людей, які мають розлади, пов'язані з вживанням алкоголю, і при цьому контактують з лікувальними службами, становить від менше 1% до 14% у різних країнах, де проводилось дослідження.

Алкоголь широко використовується в багатьох культурах протягом століть, але він пов'язаний зі значними ризиками та шкодою для здоров'я. Етанол в складі алкогольних напоїв належить до психоактивних та токсичних речовин з властивостями, що викликають залежність.

Які ж ризики вживання алкоголю для здоров'я?

В першу чергу, вживання алкоголю пов'язане з ризиком розвитку неінфекційних захворювань, таких як хвороби печінки, серця та різні види раку, а також психічного здоров'я та поведінкових станів, таких як депресія чи тривога.

ü    Доведені канцерогенні властивості алкоголю та потенційно вищого ризику в розвитку раку молочної залози, печінки, голови та шиї, стравоходу, а також колоректального раку.

ü    Вживання алкоголю завдає значної шкоди оточуючим, а не лише людині з залежністю.

ü    Значна частина тягаря проблем зі здоров`ям, пов'язаних з алкоголем, виникає внаслідок травм, таких як дорожньо-транспортні пригоди. Інші травми, навмисні чи ненавмисні, включають падіння, утоплення, опіки, сексуальне насильство, насильство з боку інтимного партнера та самогубство.

ü    Встановлено причинно-наслідковий зв'язок між вживанням алкоголю та захворюваністю або наслідками інфекційних захворювань, таких як туберкульоз та ВІЛ.

ü    Вживання алкоголю під час вагітності підвищує ризик народження дитини з розладами фетального алкогольного спектру, найбільш важкою формою яких є фетальний алкогольний синдром, який пов'язаний з вадами розвитку та вродженими дефектами. Вживання алкоголю під час вагітності також може збільшити ризик ускладнень передчасних пологів (викидню, мертвонародження).

ü    У довгостроковій перспективі шкідливий і небезпечний рівень споживання алкоголю може призвести до соціальних проблем, наприклад у сім’ї чи на роботі, а також фінансових проблем та безробіття.

Не існує такої форми споживання алкоголю, яка була б безризиковою. Навіть низький рівень споживання алкоголю несе певні ризики і може завдати шкоди.

Рівень ризику шкідливого впливу алкоголю може залежати від кількох факторів:

·                 кількість споживаного алкоголю;

·                 частоти вживання алкоголю;

·                 стан здоров'я людини;

·                 вік;

·                 стать;

·                 інші особистісні характеристики;

·                 контекст, у якому відбувається споживання алкоголю.

Існують певні соціальні фактори, які впливають на рівень і характер споживання алкоголю населення та пов'язані з цим проблеми. На державному рівні це культурні та соціальні норми, доступність алкоголю, рівень економічного розвитку країни вцілому, а також впровадження та дотримання алкогольної політики.

Алкоголь під час війни: шкода та користь

Хибне уявлення того, що вживання алкоголю може бути хорошим способом зняти стрес, становить додаткову загрозу як для життя й здоров'я того, хто вживає, так і для оточуючих. Це пояснюється тим, що алкоголь змінює звичне функціонування мозку, негативно впливає на процес мислення та швидкість реакції на небезпеку. Сповільнюючи роботу центральної нервової системи він знижує нашу здатність міркувати логічно та приймати раціональні рішення. У результаті впливу алкоголю ми можемо відчувати ще більший стрес, тривогу чи депресію.

У стані сп’яніння людина втрачає критичне мислення, легко піддається дії неперевіреної інформації, втрачає самоконтроль, поводиться агресивно. Вона становить загрозу як для себе, так і для інших, особливо при виникненні потреби евакуації чи переміщення до укриття. Через це суттєво зростає вірогідність травм, дезорієнтації, втрати часу для збереження власного життя.

Отже, щоб не потрапити до «пастки» алкогольної залежності у такі важкі часи для кожного українця, варто дотримуватись поради не вживати алкогольні напої, або не зловживати їх кількістю, а вразі виникнення розладів, пов’язаних із вживанням алкоголю звернутись за підтримкою до близьких людей та лікарів-спеціалістів, які професійно займаються вирішенням даної проблеми. Лише командна робота залежної людини, лікаря та представників близького оточення (рідні, друзі) яка побудована на конкретному плані дій і постійній фаховій підтримці матиме успіх у подоланні залежності та лікуванні від хронічних захворювань й психічних розладів, що виникли через алкоголь.

Чому не варто вживати алкоголь:

·                 алкоголь погіршує здатність міркувати логічно, стає на заваді швидко та адекватно реагувати на події та приймати правильні рішення;

·                 алкогольні напої – це не антистрес! Навпаки, споживання алкоголю може призвести до підвищення рівня тривожності, агресивності та втрати самоконтролю;

·                 вживання міцних напоїв підвищує ризики нещасних випадків, травматизму й загострення хронічних захворювань;

·                 алкоголь та психотравматичні події несумісні! Найкращий спосіб їх пережити – звернутися до фахівця, а не зловживати алкогольними напоями;

·                 безпечної дози алкоголю не існує. Кожен грам спожитого алкогольного напою, в тому числі слабоалкогольного, негативно впливає на здоров’я;

·                 на окупованих територіях чи в зоні активних бойових дій, коли обмежений доступ до лікаря та ліків, варто мінімізувати будь-які випадки, які можуть потребувати медичної допомоги. Не варто ризикувати власним життям й здоров’ям та наражати на небезпеку інших.

Олег Красношапка, лікар – психіатр КП «Обласний заклад із надання психіатричної допомоги»

0 переглядів0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page