
Триває Всесвітній тиждень імунітету
“Як зміцнити імунітет?” – резонне питання в сезон грипу та поганих погодних умов.
Що необхідно робити для зміцнення імунітету?
• лікувати хронічні захворювання(хронічні вогнища інфекції у носоглотці, захворювання бронхо-легеневої системи, хвороби серця, цукровий діабет, пієлонефрит та ін.);
• проводити щеплення;
• вести здоровий спосіб життя.
Для зміцнення опірних сил організму можна застосовувати препарати медикаментозного характеру (амізон, мефінамінова кислота, інтерферон, ремантадин, афлубін, вітаміни та інші), однак вживати їх необхідно лише за призначенням лікаря з урахуванням особливостей вашого організму.
У профілактиці ГРВІ у дітей велике значення має своєчасна імунізація проти Hib-інфекції (гемофільна паличка), пневмокока, кору і коклюшу. Також рекомендована щорічна вакцинація дітей та дорослих вакциною проти грипу.
Для новонароджених важливе грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя: це зміцнить захисні сили малюка і допоможе побороти небезпечні інфекції.
Що реально можна зробити для зміцнення імунної системи
Найпершим і найважливішим кроком до підвищення імунітету є здоровий спосіб життя.
Фізичні навантаження
Активний спосіб життя – один із найважливіших чинників підтримання імунітету у відмінній формі. Вправи знімають напругу, допомагають у боротьбі з депресією, зменшують наслідки тривожного розладу. Тобто допомагають з усіма когнітивними проблемами, що слугують джерелами хронічного стресу, який, своєю чергою, руйнує імунну систему.Для імунітету найважливішим аспектом фізичного навантаження є посилений кровообіг, тому корисною буде навіть регулярна ходьба.
Добре харчуйтеся, не забувайте про фрукти й овочі
Рух – це життя, але ніщо не впливає на імунітет так, як дієта. Ризик виникнення імунодефіциту збільшується, якщо ваш раціон складається з великої кількості цукру та вуглеводів.Тож необхідно стежити за достатньою кількістю цинку, заліза, фолієвої кислоти, міді, селену, а також вітамінів А, В6, С і Е. Наша порада проста: їжте багато овочів і фруктів, знижуйте споживання шкідливої їжі.
І не забувайте, що курячі супчики та бульйони є найпоширенішою їжею, яку радять лікарі всього світу своїм пацієнтам при застуді. Він добре зволожує, живить і зігріває організм.
Уникайте стресу
Страх і паніка все одно переважають над іншими інстинктами. У даний час рівень тривоги зростає щодня. Але пам'ятайте, що хронічний стрес завдає загальному стану здоров'я великої шкоди.
Існує безліч технік для зняття напруги – дихальні вправи, медитації, прослуховування музики, спілкування з друзями, книги, фільми, серіали або комп'ютерні ігри.
Відмовтеся від алкоголю та сигарет
Куріння, неправильне харчування, гіподинамія (порушення функцій організму) не мають прямого доведеного впливу на імунітет, але призводять до розвитку супутніх хвороб: хронічного бронхіту курця, ожиріння, цукрового діабету – і порушують бар'єрні властивості організмів, що робить його більш сприйнятливим до інфекцій .
Спіть не менше ніж 7 годин на добу
Нестача сну знижує здатність організму виробляти необхідні для підтримання здоров'я білки. Хронічний недосип призводить до всіляких проблем як психологічного, так і фізичного характеру, та, звісно, до ослаблення імунітету.
Дорослі повинні спати не менше ніж 7 годин на добу . Сон – це час відновлення і самодіагностики організму. Німецькі вчені виявили, що імунологічна пам'ять формується і зміцнюється саме в фазі глибокого сну.
Піклуйтеся про себе і про своє ментальне здоров'я
Термін «ментальне здоров'я», як і поняття «психологічне здоров'я», стосується душевного добробуту людини в широкому сенсі слова. Якщо людина психологічно здорова, вона може повноцінно радіти життю, відчувати сенс свого існування, справлятися з професійними та іншими завданнями, любити, працювати та будувати відносини з іншими людьми.
Наше психічне та психологічне здоров'я – важливий фактор, що впливає як на об'єктивні показники фізичного стану, так і на суб'єктивну оцінку, яка зображає наше самопочуття.
Слідкуйте за гігієною
Частіше мийте руки, особливо якщо ви тільки вийшли з громадського транспорту. Рідше торкайтеся обличчя. Але не перестарайтеся в боротьбі з мікроорганізмами. Не потрібно дезінфікувати все навколо, навіть для новонароджених. В нашій крові є Т-лімфоцити, які здатні розпізнавати та знищувати клітини з чужорідними агентами (наприклад бактеріями та вірусами). Т-лімфоцити немовлят здатні протистояти цим мікробам – це дозволяє захищатися від інфекції ще в утробі матері. Пам'ятайте, що здоров'я – це баланс і симбіоз мікробів і нашого організму.
Дотримуйтесь цих простих правил, зміцнюйте імунітет та залишайтесь здоровими.
Валентина Яценко, лікар загальної практики – сімейний лікар
КНП « Котелевський центр первинної медико-санітарної допомоги»
Comentarios