top of page
cgzpoltava

ЧИМ ЗАГРОЖУЄ АЛКОГОЛЬ НЕНАРОДЖЕНІЙ ДИТИНІ





9 вересня – Міжнародний день інформування про фетальний алкогольний синдром (ФАС).

Поняття «фетальний алкогольний синдром» (ФАС) виникло ще у 70-х роках ХХ ст. ФАС може з’явитися в дитини ще в пренатальному періоді, бо спричинений алкоголем, який вживає майбутня мама.

За даними наукових досліджень, у багатьох країнах світу від 3 до 10% жінок зловживають міцними напоями під час вагітності. ФАС має безліч ознак, які здатні проявлятися в різноманітних поєднаннях. У багатьох випадках, у дітей, які страждають на це захворювання, можна спостерігати характерні риси обличчя, затримки фізичного і нервово-психічного розвитку. Для малюків із ФАС та фетальним алкогольним спектром порушень (ФАСП) властиві також розлади пам’яті та нездатність до концентрації уваги, що зумовлює дратівливість, розгубленість, агресивність і депресію. Це далеко не весь список важких порушень, які можуть у них розвинутися. В подальшому такі діти важко пристосовуються до нового оточення, не розуміють загальноприйнятих норм поведінки і потребують навчання за спеціальними програмами. ФАС належить до вроджених вад розвитку плода, яким можна запобігти на 100 % лише шляхом відмови від алкоголю у період його виношування.

Як розпізнати ФАС на ранньому етапі розвитку дитини? Діти з ФАС мають цілий спектр нервово-психічних відхилень. Оскільки мозок дитини — найчутливіша структура до пренатальної дії алкоголю, то зазвичай у немовлят, які народилися із таким захворюванням, діагностують меншу окружність голови. Є певні загальні ознаки, за якими можна визначити ФАС у новонароджених:

-                 ріст — затримка пренатального розвитку і постнатального зростання, мікроцефалія;

-                 функціонування — відставання у розвитку, дисфункція тонкої моторики;

-                 обличчя — короткі очні щілини, довгий згладжений фільтр, тонка червона кайма верхньої губи.

Детально вимірявши довжину очної щілини, можна зауважити, що її розвиток залежить від оптичного зародка, який розташований на передній частині головного мозку. Якщо мозок перебуває під впливом алкоголю, то під ураження потрапляє передня його частина з усіма залежними органами. Оптичні зародки виступають уперед і ніби прориваються через шкіру, коли формується око. Такий розрив очної щілини відображає стан очних зародків, а через дію етилового спирту в дитини вони стають менші й відповідно щілини також. Здебільшого у новонароджених буває важко розпізнати ФАС, бо в них очі переважно закриті: малюк або спить, або плаче. Щоб визначити розмір щілини, треба розкрити око і почекати доти, доки він гляне вгору. Якщо у дитини діагностували провисання повіки донизу, то це також розцінюють як наслідок дії алкоголю.

Довгий згладжений фільтр також бере свій початок від передньої частини мозку, тому під впливом етилового спирту на пренатальному рівні у плода він формується без смуги з тонкою верхньою губою. Довгий фільтр не має гребенів, а червона губна кайма — без вигину купідона. При вимірюванні верхньої губи і фільтра (відстань між верхньою губою та носом) слід переконатися, що дитина має нейтральний вираз обличчя, оскільки навіть незначна посмішка призведе до помилкових значень.

До аномальних рис, які допомагають визначити ФАС, також належать:

-                 незвичайна форма вух, яка спостерігається в 11,8 % дітей із ФАС (на противагу 2 % із загальної популяції);

-                 провисання повіки, що трапляється у 12,2 % із ФАС;

-                 підвищена частота шумів у серці;

-                 збільшення частоти ротації ліктьового суглоба (у дітей із ФАС діапазон цього обертання зменшений), знижену можливість повністю випростати пальці виявляють у 36,7 % із ФАС;

-                 складку у вигляді хокейної ключки спостерігають у 21 % дітей із цим недугом, проксимальна складка спочатку рівна, а тоді веде до пальця. Ці складки утворюються на восьмому місяці вагітності.

Вважається, що первинна дія алкоголю на плід позначається саме на мозку, все решта — це вже вторинні наслідки.

В Україні функціонує OMNI-мережа — неприбуткова організація, завданням якої є опіка дітей з уродженими вадами розвитку, профілактика ФАС та моніторинг таких дефектів.

Ірина Левенко, лікар педіатр-неонатолог КП «1-А міська клінічна лікарня ПМР»

0 переглядів0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page