top of page
cgzpoltava

ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ



1 червня – Всесвітній день батьків

Немає нічого дивного в тому, що дитина втомлена, неуважна, часто хворіє, якщо в її раціоні багато солодощів, хлібобулочних виробів, смажених продуктів, сосисок – всі вони мають дуже низьку нутрітивну цінність (мало вітамінів, мінералів, харчових волокон, білків, складних вуглеводів і багато цукрів, насичених жирів). Тому завдання батьків полягає в тому, щоб подбати про правильне збалансоване харчування для дітей та корисні продукти в їх раціоні.

Харчування дитини 6 місяців: прикорм

Маємо на увазі введення прикорму, яке згідно ВООЗ розпочинаємо з 6 місяців за умови наявності ознак готовності до прикорму. Правильне харчування для дітей цього віку має містити максимум цільних продуктів.

Прикорм можна починати з будь-якого продукту окрім тих, що відносимо до списку заборонених (наприклад, мед, цукор, соки, фреші заборонені до 2-х років). Згідно наказу МОЗ України «Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років» калорійність, яка повинна бути забезпечена продуктами прикорму у 6-8 міс – це 200 ккал. А ще важливо розуміти та пам’ятати, що прикормом ми перш за все знайомимо малюка з продуктами, тобто, ціль не нагодувати по-максимуму, а познайомити зі смаками, текстурами, різноманіттям.

Також будьте обережні із тваринним молоком: не рекомендують діткам до 1 року давати цільне тваринне молоко в якості напою (але можна додавати в їжу і обов’язково пастеризоване), так як воно погіршує засвоєння заліза.

Пропонуйте дитині кілька разів один і той же продукт, пропонуйте через певний час, якщо не сподобалось з перших разів. Терпіння на цьому етапі – шлях до успіху, як і особистий приклад та спільні сімейні трапези з однаковою їжею!

Здорове харчування дитини з 2 років

Має бути збалансованим по білках, жирах, вуглеводах. Саме в цьому віці виникає багато проблем із харчуванням, бо дитина вже їсть самостійно і звісно, якщо дамо сосиску чи щодня солодощі, то вибір буде на їх користь. Починаючи з часів прикорму дбаємо про корисні продукти для дітей.

Здорове харчування для дітей має містити хоча б 80% цільних продуктів в раціоні: овочі, фрукти, каші, бобові, риба, птиця, м’ясо, печінка, яйця, кисло-молочні продукти тощо

Мінімум солодощів і вводимо їх якнайпізніше і не як основу трапези.

Корисна їжа для дітей – це фрукти, овочі, ягоди, зелень.

Пропонуємо все одно м’ясо, печінку, рибу, якщо дитина не любить їх, використовуємо різні методи.

Слід пам’ятати, що для дітей дошкільного віку категорично не рекомендується вегетаріанська дієта!

Правильне харчування для дітей – це збалансоване харчування. І тут також важливі наступні аспекти.

Не змушуємо їсти, коли дитина не хоче чи коли капризує і тероризує: або мюслі (печиво, тощо) або нічого. Обираємо варіант нічого.

Так само – не змушуйте дитину доїдати «до кінця», якщо вона не хоче, це порушує харчову поведінку та відчуття дитиною її ситості.

Не ділимо їжу на смачну й несмачну. Типова помилка батьків в тому, що вони навішують свої переконання дітям і говорять приблизно так: «з’їж суп/кашу, а потім дам тобі щось смачне» (найчастіше синонім до слова «солодке»). Це для вас суп чи каша можуть бути несмачні, а дитинці дуже навіть смачно.

Не винагороджуйте і не заспокоюйте їжею і особливо солодощами. Говоріть, обіймайте, співчувайте, але не створюйте зв’язок в мозку: сумно-солодке, впав-солодке, радісно-солодке.

Говорячи про харчування дитини, слід пам’ятати про необхідність споживання дитиною достатньої кількості рідини. Вода й мінеральні речовини, розчинені в ній, є важливим компонентом харчування й життєдіяльності людини, становлять внутрішнє середовище організму, є основною частиною плазми, лімфи, тканинної рідини. Діти у віці 3-7 років мають отримувати 1600-1700 мл води, включаючи рідину в їжі. Як правило, для пиття дитині цього віку необхідно близько 1100-1200 мл води. Формула для розрахунку потреби в рідині (дитині Тобто дитина має випивати 5-6 склянок протягом дня і її треба заохочувати пити воду! Крім всього іншого, це є доброю профілактикою, а інколи й лікуванням функціональних запорів

Слід застерегти від споживання дітьми у віці 3-7 років так званих «фаст-фудів», які доволі часто мають привабливі яскраві обгортки, проте можуть містити компоненти, потенційно шкідливі для здоров’я дитини: ароматизатори, штучні барвники, стабілізатори та інші добавки; мати надмірний уміст вуглеводів. Їхнє споживання може призвести до порушень обміну речовин, алергізації дитячого організму. Крім того, бажано уникати штучних напоїв (кола, лимонад, газовані підсолоджені напої).

Здорове харчування для дітей формується через поведінку батьків, яку діти копіюють. Якщо ви їсте снікерси та пельмені, смажену картоплю на вечерю, то не вимагайте в діток любити броколі і гречку. В ідеалі усі члени сім’ї повинні харчуватись збалансовано і корисною їжею.. Суть в пропонуванні, а не в заставлянні з’їдати

На закінчення хочеться згадати відомий вислів Сократа: «Ми живемо не для того, щоб їсти, але ми їмо для того, щоб жити». Щоб наші діти росли здоровими, жили довго й безтурботно, ми маємо приділяти увагу особливостям їхнього харчування в дитинстві.

Ніна Павлюк, завідувачка дитячого відділення, лікар-педіатр дитячого відділення КНП «Миргородська лікарня інтенсивного лікування» Миргородської міської ради

0 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page