top of page
cgzpoltava

ТЕСТУВАННЯ НА ВІЛ: ВАЖЛИВІСТЬ ТА ВИКЛИКИ




Вчасне виявлення ВІЛ-інфекції і початок лікування можуть допомогти зберегти здоров'я і підтримати якість життя людини, зменшуючи ризик розвитку серйозних захворювань, пов'язаних з вірусом імунодефіциту людини. Саме раннє виявлення та лікування є критично важливими для забезпечення здоров'я та добробуту суспільства, народження здорових дітей, зменшення розповсюдження вірусу та покращення якості життя людей, які живуть з ВІЛ.

У Полтавській області проводити тестування на ВІЛ-інфекцію мають змогу заклади охорони здоров’я всіх рівнів надання допомоги, де є підготовлені медичні працівники, які пройшли відповідне навчання, та наявні швидкі тести для дослідження на ВІЛ. У випадках виявлення позитивних результатів пацієнтів скеровують до закладів охорони здоров’я, які надають спеціалізовану допомогу для ВІЛ-позитивних пацієнтів. У цих закладах проводяться підтверджуючі обстеження та додаткові імунологічні і вірусологічні обстеження, призначається специфічна антиретровірусна терапія (АРТ).

На сьогодні в області функціонує 23 заклади охорони здоров’я, які заключили договір з Національною службою здоров’я України за пакетом «Діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ (та підозрою на ВІЛ)».

За 6 місяців 2024 року було проведено майже 60 тисяч обстежень на ВІЛ-інфекцію. Це вдвічі більше,  ніж  за відповідний період 2023 року. У 218 випадках було отримано позитивний результат обстеження. Майже половина осіб, яким було встановлено діагноз ВІЛ, мали продвинуту стадію ВІЛ-інфекції, неодноразово відвідували лікарів різних спеціальностей, але їм, на жаль, не було запропоновано тестування на ВІЛ на ранніх етапах захворювання, що призвело до прогресування імунодефіцитного стану, збільшення додаткових фінансових затрат на лікування опортуністичних інфекцій.

Всього за період з 1987-2024 років в області зареєстровано 8798 нових   випадків ВІЛ-інфекції незалежно від стадії на момент виявлення. Кількість хворих на СНІД із загальної когорти людей, які мають ВІЛ, за вказаний період   складає 2936 випадків, з них – 30 дітей.

Аналізуючи ситуацію по залученню до тестування варто зазначити, що за І півріччя 2024 року збільшилася кількість обстежених військовозобов’язаних – 13405 осіб, з ВІЛ виявлено 24 особи.

Окремої уваги потребує саме своєчасне обстеження на ВІЛ вагітної жінки в жіночій консультації, та у разі виявлення вірусу імунодефіциту людини перенаправлення в спеціалізовані медичні заклади для дообстеження та призначення АРТ, адже це є запорукою збереження здоров’я жінки та народження здорової дитини. Також необхідне обстеження статевого партнера кожної вагітної для попередження інфікування жінки та дитини ВІЛ-інфекцією, якщо чоловік має вірус імунодефіциту людини та не отримує АРТ.

Станом на 01.07.2024 року на обліку перебувало 26 вагітних жінок та народилось 13 дітей. Усім новонародженим дітям своєчасно призначено медикаментозну профілактику антиретровірусними препаратами з метою запобігання передачі вірусу ВІЛ від матері до дитини під час пологів.

Надання ефективних послуг із тестування на ВІЛ є ключовим елементом протидії епідемії ВІЛ-інфекції та є обов’язковим компонентом громадського здоров’я, що забезпечує доступ до комплексних послуг із профілактики, лікування, догляду та підтримки у зв’язку з ВІЛ.

      

Тетяна ГОЛУБЄВА, лікар-педіатр консультативно-діагностичного

відділення з питань ВІЛ-інфекції та інтегрованих послуг КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер ПОР»                                                                            

1 перегляд0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page