
Представники медіа мали змогу на власні очі побачити, як у одному із закладів охорони здоров’я на Полтавщині відбувається процес реабілітації постраждалих внаслідок військових дій – як цивільних, так і військових.
Реабілітація після тяжких травм
Керівник закладу Віктор Бойко розповів, що з перших днів повномасштабного вторгнення медична установа почала приймати пацієнтів із тяжкими травмами – ампутаціями кінцівок, пораненнями, що потребують тривалого відновлення та професійної реабілітації. З 2022 року заклад забезпечив протезування 47-ми пацієнтів, допомагаючи їм відновити ходу та навички самообслуговування.
Окрім цього, у закладі продовжується надання медичної реабілітації пацієнтам різного віку. Тут проходять відновлення дорослі після виробничих та інших травм, а також діти, зокрема – немовлята, які народилися передчасно чи зі складними діагнозами. Усі 4 напрямки реабілітації забезпечено необхідним обладнанням та сертифікованими спеціалістами, а послуги покриває НСЗУ. За минулий рік у закладі проліковано загалом майже півтори тисячі пацієнтів.
Відновлення після ампутацій
«Наразі у нас проходять реабілітацію 23 пацієнти, які вчаться жити з протезами. У трьох із них немає 3-ох кінцівок, у сімнадцяти – верхніх кінцівок. Це надзвичайно складний шлях, але вони героїчно долають усі труднощі. А наші фахівці їм у цьому професійно допомагають», – зазначив керівник закладу Віктор Бойко.
Процес реабілітації включає кілька етапів: спочатку пацієнт пристосовується до життя з культею, потім отримує тимчасовий протез, а згодом – сучасний біонічний, якщо це необхідно. Всі витрати на протезування та реабілітацію повністю покриває НСЗУ.
Комплексний підхід до реабілітації
Наразі у закладі функціонує реабілітаційне відділення на 50 ліжок та амбулаторно-поліклінічне відділення. У відділеннях надаються послуги з реабілітації за неврологічним та ортопедичним напрямками, пацієнтам після травм та поранень, психологічна реабілітація та консультування.
За минулий рік у стаціонарі закладу проліковано 835 пацієнтів, з них 462 – військовослужбовці. Амбулаторну допомогу отримали 606 осіб, зокрема 355 дітей.
Увесь процес відновлення забезпечує мультидисциплінарна команда фахівців, до якої входять лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, ортопеди-травматологи, протезисти, неврологи, ерготерапевти та фізичні терапевти, логопед, медичний психолог, соціальні працівники.
Команда співпрацює з трьома протезними підприємствами, здійснюючи супровід пацієнтів на всіх етапах – від підготовки до протезування до адаптації та навчання користування протезом.
Реабілітація на сучасному обладнанні
Учасники престуру відвідали реабілітаційне відділення, і побачили як відновлюються пацієнти за допомогою сучасного обладнання, отриманого за вимогами відповідних пакетів НСЗУ. Для відділення нещодавно було закуплено новітні реабілітаційні пристрої: апарат електронейроміостимуляції BTL 4625 Premium, реабілітаційний тренажер подвійний, апарат пасивної реабілітації плеча Fiziotek LT, мотомед, приліжкові велотренажери, система підвісної терапії LEVITAS PRO.
Також обладнано всім необхідним кабінети асистивних технологій, ерготерапії, мовної терапії та психологічної допомоги. Фахівці закладу пройшли необхідне навчання, щоб, застосовуючи новітні технології, якомога ефективніше допомагати відновлюватися своїм пацієнтам.
Шлях відновлення
Учасники престуру, зокрема, відвідали кабінет та залу фізичної терапії, де на сучасних тренажерах відновлюється одночасно по кілька осіб. Одні лежачи виконують спеціальні відновлювальні вправи, інші сидячи або стоячи розробляють пошкоджені кінцівки.
Побачили, що зручні палати пристосовані таким чином, щоб кожна мала окремий вихід на вулицю, і пацієнти не мали перешкод у пересуванні.
Познайомилися з ветераном Євгеном Красняником, який у 2023-му році отримав поранення, внаслідок чого втратив дві кінцівки та пальці. Тепер він вчиться жити з протезами.
«Я пройшов довгий час, поки вертикалізувався, зміг піднятися. Бо вперше після того, як майже рік не ставав на ногу, підвівся, то аж голова крутилася. Спочатку було дуже важко, але вже з часом поступово звикаю. З реабілітологом займаюся ходьбою, розпрацюванням руки, ноги, м’язів пальців. Розумію, що чим більше старань вкладеш, тим ефективніше ти будеш себе сам відчувати в реальному житті», – поділився своєї історією пан Євген.
У залі фізичної терапії поспілкувалися з Владиславом Лазебником, який тренувався на доріжці. Він розповів, що отримав поранення на Луганському напрямку, внаслідок цього йому ампутовано ногу.
«Щоденно роблю зарядку, тренуюся ходити на протезі, проходжу курс масажів. За три місяці лікування відчуваю значний прогрес. Коли потрапив сюди, то не міг ходити на протезі. Спочатку було важко адаптуватися, але тривала реабілітація дала свої позитивні результати. Важливою є саме комплексна робота. Зараз вже ходжу без палиці», – розповів Владислав Лазебник.
Журналісти мали змогу поспілкуватися й з іншими пацієнтами, дізнатися про їхній шлях реабілітації та побачити, як з ними працюють фахівці мультидисциплінарної команди.
Що важливо – тут не лише допомагають відновити фізичні можливості, а й сприяють адаптації пацієнтів до життя після травми, таким чином інтегруючи їх у соціум. Працівники закладу розповіли, що дехто з їхніх пацієнтів бере участь у спортивних змаганнях, концертах.
«Будь-який громадянин України може звернутися за направленням сімейного лікаря до нашого невролога, або ортопеда-травматолога, або лікаря фізичної реабілітаційної медицини. Його проконсультують, після чого буде прийнято рішення. Якщо це необхідно, ми його оформимо до себе на лікування», – зазначив керівник закладу Віктор Бойко.
Надання якісної, доказової реабілітаційної допомоги – головна місія закладу. І завдяки професіоналізму команди та сучасним методикам реабілітації вона успішно виконується.




Comments