29 травня – Міжнародний день розсіяного склерозу
Розсіяний склероз – це аутоімунне захворювання нервової системи. Воно проявляється ураженням нервів по всьому організму, через що вони гірше сприймають та передають імпульси від головного мозку. У результаті у пацієнта може з'явитися м'язова слабкість, запаморочення, порушення координації рухів, хиткість ходи та інші симптоми.
Багато хто плутає захворювання зі старечим склерозом, для якого характерне погіршення пам'яті, але вони не пов'язані. Розсіяний склероз отримав свою назву через появу в різних частинах організму вогнищ ураження – руйнування мієлінової оболонки нервів та формування на її місці сполучної тканини (склероза).
Як розвивається захворювання?
Симптоми розсіяного склерозу можуть відрізнятися залежно від того, які нерви і як сильно пошкоджені.
Пацієнта можуть турбувати:
· погіршення зору, поява пелени, плям перед очима, розпливчастість контурів предметів;
· напади запаморочення;
· зміна почерку;
· тремтіння в руках;
· хиткість ходи;
· м'язова слабкість;
· погіршення координації рухів;
· зниження чутливості;
· відчуття печіння, поколювання, оніміння пальців;
· судоми;
· порушення сечовипускання;
· загальна слабкість, апатія;
· дратівливість тощо.
На ранній стадії захворювання можуть проявлятися лише деякі симптоми, інші – відсутні. Також можуть спостерігатися періоди покращення та погіршення самопочуття.
При прогресуванні розсіяного склерозу кількість та виразність симптомів зазвичай збільшуються.
Діагностика розсіяного склерозу
Розсіяний склероз – це рідкісне захворювання, яке на початковій стадії важко діагностувати. Воно може супроводжуватися різними симптомами через ураження нервів у різних відділах головного та спинного мозку і мати схожу течію з іншими неврологічними хворобами (васкулітом, енцефаломієлітом, нейроборреліозом, лейкодистрофією та іншими).
При підозрі на розсіяний склероз невролог може призначити:
· МРТ головного та спинного мозку з контрастним посиленням;
· пункцію спинномозкової рідини з наступним аналізом;
· електронейроміографію – дослідження провідності струму по нервах та скорочувальних здібностей м'язів.
Якщо неврологічні тести та результати досліджень не дозволяють поставити точний діагноз, може знадобитися додаткова діагностика. Невролог може призначити аналізи крові та консультації офтальмолога та інших фахівців залежно від симптомів, що турбують пацієнта.
Лікування розсіяного склерозу
При первинній постановці діагнозу пацієнту можуть рекомендувати госпіталізацію, щоб максимально точно оцінити його стан та підібрати ефективне лікування. При розсіяному склерозі застосовують комплексну медикаментозну терапію, яка може включати ліки для уповільнення прогресу хвороби, а також усунення її симптомів та ускладнень.
Пацієнтам можуть призначати:
· гормональну терапію;
· цитостатичні препарати;
· β-інтерферрони;
· імуносупресори;
· імуномодулятори;
· спазмолітики;
· міорелаксанти;
· антихолінестеразні препарати та інші.
Також іноді застосовують масаж, фізіотерапевтичні процедури та лікувальну фізкультуру.
У кожному випадку програму лікування складають індивідуально, враховуючи форму захворювання, вираженість симптомів та інші особливості пацієнта. Надалі фахівці оцінюють її ефективність та за необхідності коригують призначення.
Деяким пацієнтам при розсіяному склерозі потрібно кілька разів на рік проходити курс лікування у клініці або вдома, а деяким – постійний прийом препаратів.
Сьогодні є ефективні схеми лікування, які дозволяють уповільнити розвиток хвороби та підвищити якість життя пацієнта.
Ускладнення та наслідки розсіяного склерозу
При прогресуванні захворювання у пацієнтів можуть розвиватися такі ускладнення:
· нестійкість ходи, кульгання;
· параліч рук чи ніг;
· повна втрата рухливості;
· порушення сечовипускання;
· роздвоєння предметів перед очима (диплопія);
· невралгія трійчастого нерва;
· епілептичні напади;
· депресія тощо.
Розсіяний склероз може призводити до інвалідизації. Деякі пацієнти втрачають рухливість і потребують постійного догляду. Але при своєчасній постановці діагнозу і підборі ефективного лікування в більшості випадків хворобу можна контролювати.
При розсіяному склерозі найчастіше страждають нерви головного і спинного мозку, що відповідають за роботу органів зору, координацію рухів, функції сечостатевої системи тощо. Через це у пацієнтів може погіршуватися хода, з'являтися слабкість у ногах та руках, змінюватися почерк, виникати запаморочення, погіршення зору та інші симптоми.
Хвороба може проявлятися по-різному у кількох пацієнтів і навіть в одного у різні часи. Для неї характерна зміна періодів загострення та ремісії, але в деяких випадках спостерігається лише прогресуюче ураження нервової системи.
Як розпізнати розсіяний склероз на ранній стадії?
Виявити захворювання на ранній стадії дозволяє МРТ із контрастом головного та спинного мозку. При розсіяному склерозі на знімках виявляються невеликі бляшки на місцях ушкодження нервів.
Щодо симптоматики, то вона не дозволяє поставити точний діагноз. На ранній стадії у пацієнтів можуть з'являтися різні симптоми, характерні як для розсіяного склерозу, так й для інших захворювань нервової системи. Звернутися до лікаря потрібно, якщо турбує погіршення координації рухів рук та ніг, запаморочення, головний біль, проблеми із зором та інші неврологічні порушення.
Чи можна вилікувати розсіяний склероз?
Розсіяний склероз – це хронічне захворювання, для якого характерна прогресуюча течія. Сьогодні немає методів лікування, що дозволяють повністю його перемогти чи зупинити розвиток. Але при правильно підібраній терапії хвороба може переходити у тривалі періоди ремісії, дозволяючи пацієнтові вести практично повноцінний спосіб життя.
Руслана Байдукова, лікар-невропатолог КП «1-А МКЛ ПМР»
コメント