top of page
cgzpoltava

РАК ПРЯМОЇ КИШКИ: ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ, ДІАГНОСТИКА




Із 5 по 11 лютого триває інформаційно-роз’яснювальний тиждень

з нагоди Всесвітнього дня боротьби проти раку (4 лютого)

При діагностиці цього виду раку на ранніх стадіях захворювання досить успішно піддається лікуванню. Рак прямої кишки виникає частіше у чоловіків. Патологічні зміни клітин можуть відрізнятися за своїм типом, але всі розвиваються з епітеліальних клітин прямої кишки.

Причини виникнення раку прямої кишки.

Точні причини розвитку раку прямої кишки до кінця не визначені, але виявлено ряд факторів, які можуть провокувати розвиток захворювання:

•                 особливості харчування. Велика кількість в раціоні жирної, м’ясної  їжі з одночасним дефіцитом клітковини в меню;

•                 захворювання  кишківника, наприклад, хвороба Крона, поліпи прямої кишки, аноректальні свищі, тріщини;

•                 системні захворювання, такі, як цукровий діабет, метаболічний синдром, ожиріння.

•                 часті запори;

•                 вплив канцерогенних  речовин.

Ймовірність розвитку раку прямої кишки, розвитку патології та  несприятливого результату підвищується при палінні та якщо в анамнезі є близькі люди з таким захворюванням.

Симптоми раку прямої кишки.

Симптоматика раку прямої кишки залежить від того, де саме розташовується пухлина, від її розмірів та особливостей росту. Перебіг хвороби на ранніх стадіях часто безсимптомний, у разі розростання пухлини з’являються досить характерні ознаки:

•                 больовий синдром. Характерна особливість болю при раку прямої кишки це синдром табуретки, коли людина, щоб уникнути болю, намагається сідати на одну сідницю, та  характерні болі внизу живота;

•                 розлади роботи кишківника. При раку прямої кишки часто виникають порушення випорожнень ( запори, проноси або їх чергування), здуття живота, з’являються помилкові позиви до дефекації;

•                 кров у калі. Може бути змішана з калом або з’являтися перед випорожненням. Буває як на ранніх, так і на пізніх стадіях;

•                 загальна слабкість, швидка втомлюваність;

•                 схуднення, анемія.

Розвиток захворювання може провокувати ускладнення – сильні кровотечі, проростання пухлин в сусідні органи, появу гнійних процесів, кишкову непрохідність.

Діагностика раку прямої кишки

Для діагностики раку прямої кишки лікар проводить огляд та пальцеве дослідження і призначає обстеження, яке включає:

•                 ректороманоскопію, яка дозволяє вивчити стан прямої кишки. Під час процедури беруться мазки, робиться біопсія з наступним  вивченням тканин;

•                 аналізи, які включають біохімію крові, аналіз на онкомаркери;

•                 колоноскопію. За допомогою цього ендоскопічного методу можна переглянути внутрішні стінки всієї товстої кишки.

Також можуть призначатися інтердентальне УЗД, МРТ або КТ кишківника та інші дослідження, що дозволяють отримати найбільш повну картину про стан кишківника, характеристику пухлини, стадії хвороби.

Лікування раку прямої кишки.

Головний метод лікування раку прямої кишки – це хірургічне видалення пухлини. Додатковим методом лікування є хіміотерапія та променева терапія. Також,зазвичай,призначається підтримувальна терапія, що включає препарати, які дозволяють зменшити побічні ефекти хіміотерапії і поліпшити загальне самопочуття.

Ольга Ложечник, лікар ЗПСМ Лохвицької АЗПСМ КНП «Лохвицький ЦПМСД»

1 перегляд0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page