Основні функції передміхурової залози – часткове виробництво сім'яної рідини (близько 30% загального обсягу), а також участь у процесі сім’явиверження. Здатність чоловіка утримувати сечу теж пов'язана із функцією простати. Найчастіше рак простати діагностують у чоловіків у віці 55-60 років і старше. У країнах Західної Європи рак передміхурової залози на третьому місці серед чоловічих онкологічних хвороб, а в Америці вийшов на перше місце. За захворюваністю в Україні рак простати посідає четверту позицію. Щороку реєструють приблизно 6.5 тисяч нових випадків.
Особливість раку простати полягає в тому, що злоякісне утворення розвивається дуже повільно. У початковій стадії захворювання може протікати без яких-небудь помітних симптомів. Тому після 45 років чоловікам потрібно обов'язково проходити огляд і регулярно здавати аналізи. Чим раніше буде виявлена хвороба, тим більше шансів на успішне лікування.
Діагностика
При встановленні діагнозу раку передміхурової залози можуть бути позначені наступні етапи. Пальцеве ректальне дослідження, трансректальное ультразвукове сканування (УЗД простати), аналіз крові на специфічний антиген простати (PSA, PSA free) і біопсія простати (біопсія передміхурової залози).
Лікування
Існують різні варіанти лікування раку передміхурової залози, які, насамперед, залежать від стадії захворювання: Основні методи лікування – це хірургічний (трансуретральна резекція передміхурової залози), променева терапія (радіотерапія раку простати) або динамічне спостереження. Інші види лікування, такі як гормональна терапія (гормонотерапія раку простати), хіміотерапія використовують залежно від клінічного сценарію і бажаного результату. Застосування гормонотерапії на пізніх стадіях захворювання дає хороші результати. А використання гормонотерапії при лікуванні ранніх форм раку простати малоефективне, як показали сучасн ідослідження. Якщо ж на пізніх стадіях виявляють рак передміхурової залози, лікування його полягає в застосуванні гормональної терапії, яка в таких випадках грає важливу роль. Метою гормональної терапії є блокування впливу чоловічого статевого гормону (тестостерону) на клітини простати.
Симптоми
Рак простати може викликати біль, утруднене сечовипускання, проблеми при статевому акті, еректильну дисфункцію. Перераховані симптоми можуть викликати і простатит, і доброякісні пухлини простати (аденома простати), і збільшення простати (гіперплазія простати).
Простатит – це найпоширеніше урологічне захворювання у чоловіків: запалюється передміхурова залоза. Найчастіше хвороба розвивається як хронічна, не турбуючи занадто сильно чоловіка. Гіперплазія простати – захворювання, пов'язане з віком: чим старше чоловік, тим вище ризик розвитку цієї хвороби. Симптоми раку простати схожі на симптоми гіперплазії простати. Через високу ймовірність безсимптомного протікання хвороби в ранній стадії, а також неспецифічних ознак раку простати, всім чоловікам старше 50 (якщо у родичів була простата то після 40 років) рекомендуємо проходити щорічне обстеження передміхурової залози. Діагностика раку простати в проводиться з використанням новітньої апаратури.
Рак передміхурової залози поширює метастази в печінку, надниркові залози, легені, кістки (хребет, таз, стегна). Найбільша небезпека полягає саме в цьому. Важливо розуміти, що метастази раку простати в кістки не означають розвитку раку кісткової тканини у хворого. В таких випадках – це саме рак передміхурової залози з метастазами в кістки.
Але можуть бути і ранні метастази – навіть невелика пухлина поширюється в інші тканини й органи. Проблема в тому, що рак простати симптоми проявляє зазвичай тоді, коли захворювання зайшло занадто далеко. Слід розуміти, що рак простати 4 ступеня вимагає дуже складного і тривалого лікування. Не запускайте хворобу, звертайтеся до лікаря при перших тривожних симптомах.
ФАКТОРИ РИЗИКУ
Частота виникнення раку простати у світі варіюється. У Східній і Південній Азії рак передміхурової залози виявляють значно рідше, ніж у Європі. Особливо часто це захворювання зустрічається в США.
Основні причини:
· генетична схильність;
· вплив канцерогенних факторів;
· дієта;
· гіперплазія простати (аденома простати), що прогресує.
Генетична схильність
У США рак передміхурової залози частіше зустрічається у чорношкірих, ніж у білих або латиноамериканських чоловіків. Чоловіки, у яких є рак передміхурової залози в анамнезі найближчих родичів, мають у два рази вищий ризик розвитку цього захворювання. Дослідження близнюків у країнах Скандинавії дозволили припустити, що 40 відсотків ризику можна пояснити факторами генетичної схильності.
Дієта
Є дослідження, що доводять: насичена жирами калорійна їжа сприяє виникненню раку передміхурової залози. Великий ризик у чоловіків, які вживають у великій кількості м'ясо, молоко, яйця, сир. Вегетаріанці хворіють рідше. Ризик також підвищується при низькому рівні вітаміну Д в крові, що, як правило, пов'язане з відсутністю впливу ультрафіолету. Доведено, що постійне вживання в їжу брокколі, цвітної капусти або інших хрестоцвітних овочів зменшує ризик на 40%. Фітохімічні речовини diindolylmethane і індол-3-карбинол, які виявили в хрестоцвітних овочах, мають імуномодулюючі та антиандрогенні властивості.
Профілактика
Слід виділити кілька основних напрямів, пов'язаних із профілактикою раку простати. Здоровий спосіб життя – це, насамперед, відмова від шкідливих звичок, таких як куріння, зловживання алкоголем. Також необхідно підвищити рівень фізичної активності.
Харчування. Особливе значення в харчуванні необхідно приділяти овочам і фруктам (томати, капуста, брокколі, соя, виноград тощо.). Паралельно необхідно обмежити вживання продуктів, що містять тваринні жири і кальцій.
Юрій Куляба, лікар – уролог КНМП «Кременчуцька міська
лікарня планового лікування»
Comments