ПРО НЕОБХІДНІСТЬ СКРИНІНГУ ЗАХВОРЮВАНЬ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ
- cgzpoltava
- 24 бер.
- Читати 3 хв

Завдяки скринінгу можна швидко виявити потенційних контактних осіб, перевірити та лікувати, таким чином перериваючи ланцюг передачі.
Туберкульоз спричиняється бактеріями, які зазвичай вражають легені, але можуть атакувати будь-яку частину тіла, включаючи нирки, хребет, мозок, кістки, серце, шлунково-кишковий тракт. Не всі, хто інфікований бактеріями туберкульозу, хворіють, тому існує два стани, пов'язані з туберкульозом: неактивний туберкульоз, також відомий як латентна туберкульозна інфекція, і хвороба на туберкульоз. Захворіти на туберкульоз може будь-хто. Люди можуть захворіти, навіть якщо вони отримали протитуберкульозну вакцину (також звану вакциною БЦЖ, оскільки її захист з часом слабшає.
1. Люди з неактивним туберкульозом: не почуваються погано; не мають жодних симптомів; не можуть поширювати туберкульоз серед інших.
2 Люди з туберкульозом: зазвичай почуваюся погано; мають симптоми, які можуть включати кашель, який триває 3 тижні або довше та підвищення температури тіла до 37,5Со, біль у грудях, кашель з кров'ю або мокротою, можуть поширювати туберкульоз серед інших.
Важливе значення в ранньому виявленні туберкульозу має систематичний скринінг (обстеження) осіб будь-якого віку, статі та соціальної приналежності. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про подолання туберкульозу в Україні» від 14.07.2023 року № 3269-ІХ активне виявлення людей з туберкульозом, і людей з латентною туберкульозною інфекцією (систематичний скринінг на туберкульоз) обов’язково здійснюється надавачами первинної медичної допомоги серед осіб, які подали декларацію про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу.
Методи діагностики туберкульозу можна поділити на такі категорії:
1. Скринінгова анкета для виявлення людей, які потребують обстеження на туберкульоз.
2. Лабораторні дослідження мокротиння (біологічного матеріалу).
3. Рентгенологічна діагностика (цифрова рентгенографія, СКТ).
4. Аналізи крові (аналізи на туберкульоз стандартні та спеціалізовані: квантіферіновий тест – це альтернатива класичним шкірним тестам з туберкуліном (проба Манту). Тест дає змогу діагностувати позалегеневий туберкульоз, включаючи ураження хребта, кісток таза, травної або сечостатевої системи, при аналізі не виділяють збудника, що викликає розвиток хвороби, а вимірюють рівень інтерферону-гамма в крові).
5. Манту (загальновідомий шкірний тест для визначення наявності імунної відповіді на мікобактерію за допомогою введення туберкуліну) або квантифероновий тест. Ці методи допомагають виявити латентну туберкульозну інфекцію.
Показання до скринінгу: тісний контакт з особою активним легеневим ТБ; рентгенографія органів грудної клітки, що свідчить про перенесену ТБ інфекцію. Фактори ризику контакту з ТБ (наприклад, люди, які імігрували в межах 5 років із районів високого ризику, окремі практикуючі медичні працівники, такі як спеціалісти з дихальної терапії та особи, які працюють з групами високого ризику).
Фактори ризику розвитку активного ТБ (ВІЛ-інфекція або інше порушення імунітету, гастректомія, силікоз, ниркова недостатність, цукровий діабет, рак голови або шиї); терапевтична імуносупресія кортикостероїдами, інгібіторами фактору некрозу пухлин або хіміотерапія раку.
На сучасному етапі розвитку медицини діагностичні методи та обладнання дозволяють значно покращити точність і якість виявлення захворювання, а також охопити скринінгом на туберкульоз не тільки ключові групи населення, що знаходяться у зоні підвищеного ризику, але й широкі верстви українського суспільства. У наші дні лабораторна діагностика туберкульозу залишається одним із найефективніших методів виявлення хвороби як на індивідуальному рівні, так і на рівні суспільства (громади). Зокрема, застосування швидкого молекулярно-генетичного тесту GeneXpert та Xpert MTB/RIF в якості початкової діагностики для будь-яких категорій пацієнтів, включно з діагностикою туберкульозу у дітей. Перевагою даного тесту є те, що він не тільки виявляє наявність мікобактерії туберкульозу, але й визначає її «стійкість» до рифампіцину, що надзвичайно важливо при виборі схеми лікування. Для проведення досліджень та лабораторних аналізів на туберкульоз в Україні діють лабораторії трьох рівнів, що використовують сучасне обладнання та інноваційні технології. Лабораторії перших двох рівнів, що діють на базі районних і міських лікарень, проводять перший етап дослідження діагностики ТБ – молекулярно-генетичні тести на туберкульоз із застосуванням системи GeneXpert. Лабораторії ІІІ рівня працюють при протитуберкульозних медзакладах, здійснюючи мікроскопію, а також посів матеріалу на поживне середовище, щоб попередню ідентифікувати виділені мікобактерії. Лабораторії ІII рівня здійснюють повний комплекс досліджень на базі регіональних фтизіопульмонологічних медичних центрів: від мікроскопічних досліджень мазків на визначення наявності кислотостійких бактерій, молекулярно-генетичної діагностики GеnеХреrt МТВ/RІF, до видової ідентифікації визначених культур мікобактерій чи генотипових тестів для визначення медикаментозної чутливості до конкретних препаратів для лікування туберкульозу.
Ми добре розуміємо, що забезпечення якісного скринінгу на туберкульоз є обов’язковою умовою для забезпечення здоров’я українського суспільства та досягнення нашої мети – подолання туберкульозу у всьому світі до 2030 року.
Юлія СТОДУХ, лікар загальної практики сімейної медицини-сімейний лікар КНП «Центр ПМСД Решетилівської міської ради Полтавської області»
댓글