top of page

ПРОФІЛАКТИКА ОЖИРІННЯ У ДІТЕЙ

cgzpoltava



Ожиріння – стійка міжнародна епідемічна проблема, що стає все більш поширеною серед дітей та підлітків. Ожиріння виникає внаслідок перевищення кількості калорій, що поступають з їжею по відношенню до поточних потреб організму. Запобігання ожирінню в дітей та захворюванням, що його супроводжують, має першочергове значення. Лікування дітей та підлітків є складним і потребує змін у харчуванні, активності й навколишньому середовищі. Інтенсивна модифікація способу життя, проведення дієтичного і харчового навчання, призначення фізичної активності і поведінкова терапія погано компенсуються. Це також потребує зусиль з боку дитини і не дає швидкого результату. Крім того, існує проблема неадекватного визнання серйозності ускладнень ожиріння та складності його лікування.

Одним з профілактичних заходів щодо уникнення ожиріння у дітей є здорові харчові звички та здоровий вибір у харчуванні. Зокрема, це уникнення споживання висококалорійних, бідних на поживні речовини харчових продуктів (підсолоджені напої, спортивні напої, фруктові напої, більшість страв «фаст-фуд», продукти з додаванням столового цукру, кукурудзяного сиропу з високим вмістом фруктози, продукти з високим вмістом жиру і трансжиру, або харчові продукти з високим вмістом солі, висококалорійні закуски).

Необхідно заохочувати дітей до споживання цільних фруктів, а не фруктових соків. Надлишкова вага, як правило є загальносімейною проблемою, тому батькам потрібно намагатися слугувати гарним прикладом для дитини у харчуванні та руховій активності незалежно від власної ваги. Власний приклад членів сім’ї щодо здорової харчової поведінки, вибору страв і напоїв має провідне значення в профілактиці проблеми, зокрема, сумісне придбання харчових продуктів і напоїв, планування меню, створення належного середовища для вживання їжі в оселі, виділення часу для пояснення дитині зв’язку між харчуванням, зовнішнім виглядом та здоров’ям. Потрібно залучити всіх членів сім’ї до реалізації плану продуктів і напоїв, які планується купувати.

Якщо вдома наявні безальтернативно здорові продукти, тож у меню будуть лише здорові страви, однакові для всіх членів сім’ї. У меню повинен бути хоча б один продукт, який любить дитина. Прийом їжі потрібно призначати у певний час щодня, бажано для всіх членів родини. Необхідно пояснити дітям механізми голоду і насичення та їх зв’язок із розкладом вживання їжі. За необхідності перекусів, їх час та перелік продуктів/страв мають плануватись заздалегідь. Сніданок має бути щодня з помірною калорійністю та достатньо високою поживною цінністю. Уникати готових сніданків з високим вмістом цукру і солі, а також солодкої випічки. Великі порції зумовлюють надходження більшої кількості калорій та сприяють набору ваги. Вживання овочів і фруктів забезпечує організм незамінними поживними речовинами, заміщує більш енергетично-щільні продукти, сприяючи зменшенню ваги. Також є певні докази того, що низький рівень споживання фруктів і овочів асоціюється з ожирінням. Значне обмеження споживання смаженої їжі. Елімінація солодких і калорійних снеків (печива, чіпсів, морозива) з оселі. Пропонувати несолодкі молочні продукти з помірною жирністю, помірну кількість твердого сири, злакові продукти з мінімальним вмістом цукру. В якості снеків пропонувати дітям та підліткам овочі, фрукти, горіхи, несолодкі злакові батончики. Потрібно  обмеження споживання цукру до < 5-10 % від загальної добової калорійності, за винятком випадків, коли цукор міститься у свіжих фруктах і овочах, які мають менше калорій та більше клітковини, ніж оброблені продукти з вуглеводами. Також обмежувати вуглеводи, які відносять до «вільних цукрів», зокрема мед; інші підсолоджувачі; глюкоза/фруктоза і цукор, що його додає кухар, споживач або виробник.

Страви, які споживаються у закладах громадського харчування, зазвичай характеризуються більшим поліпшенням способу життя у частині дотримання здорової збалансованої дієти та розширення фізичної активності.  Слід контролювати список розміром порцій, більшою калорійністю та низькою поживною цінністю. Уникати споживання солодких напоїв. Бажано повністю вилучити подібні напої з списків при відвідинах крамниць та з домашніх запасів. Вода повинна бути основним джерелом рідини для дітей та підлітків. Рекомендувати  споживання цілих фруктів, а не фруктових соків. Діти також повинні споживати несолодкі молочні продукти з помірною жирністю.

Важливою частиною досягнення та підтримки нормальної ваги, особливо для дітей, є фізична активність. Він спалює калорії, зміцнює кістки та м’язи, допомагає дітям добре спати вночі та залишатися бадьорими вдень. Корисні звички, закладені в дитинстві, допомагають підліткам підтримувати здорову вагу, а активні діти, швидше за все, стануть дорослими у формі. Дітям та підліткам необхідно проводити щонайменше 20 хвилин, оптимально 60 хвилин, енергійної фізичної активності щонайменше 5 днів на тиждень для поліпшення метаболічного здоров’я та зменшення ймовірності розвитку ожиріння. Під час помірних вправ дитина може говорити, але не співати, а під час енергійних – не може співати та їй складно розмовляти

Необхідно нормалізувати режим дня: дітям та підліткам здоровий сон (від 8 до 11 годин), щоб знизити ймовірність розвитку ожиріння внаслідок змін обміну речовин, пов’язаних із порушеним сном. Рекомендувати дітям, підліткам, їх батькам чи особам, які опікуються ними, урівноважувати невідворотні витрати часу на сучасні комп’ютерні технології, щоб мати більше можливостей для фізичної активності. Підтримувати обмеження часу неакадемічного перебування перед екраном комп’ютера до 1-2 годин на добу та скорочення часу, який дитина проводить сидячи, наприклад, за клавіатурою. Уникати наявності телевізора в спальні дитини, що збільшує екранний час, та збільшує споживання калорій, послаблюючи позитивний вплив батьків на просування здорових звичок. Не можна суміщати прийоми їжі з переглядом телевізійних програм чи перебуваючи за екраном комп’ютера, оскільки це призводить до неконтрольованого прийому кількості їжі.

Для більшості дітей і підлітків, а також їхніх сімей стиль життя, пов’язаний із харчуванням і фізичною активністю, встановлюється рано і впливає на дітей і підлітків не лише в молодому віці, але й упродовж усього життя. Для багатьох ожиріння – просто косметичний дефект, але це не так. Насамперед, наявність зайвих кілограмів – це захворювання. Тому, як і будь-якій хворобі, краще запобігти, ніж потім її лікувати та усувати спричинені наслідки.

Світлана ПОШИВАЙЛО, лікар-ендокринолог дитячий дитячого поліклінічного відділення № 2 КП «Дитяча міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»

 
 
 

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page