9 лютого – Міжнародний день стоматолога
Первинна профілактика захворювань губ (хейлітів) передбачає дотримання здорового способу життя, раціональної фізичної культури, повноцінного збалансованого харчування, особливо щодо вживання вітамінів. Важливі відмова від алкоголю і паління, відмова від вживання дуже гарячої та гострої їжі, інших шкідливих звичок (покушування, облизування губ), систематичний правильний гігієнічний догляд за порожниною рота і червоною каймою губ.
Профілактичні заходи включають раннє виявлення загальних хвороб організму людини, своєчасне їх лікування; систематичні огляди у лікаря-стоматолога: 2-3 рази на рік, проведення професійної гігієни та санації порожнини рота, усунення (при наявності) професійних шкідливостей.
Для того, щоб губи не обвітрювалися і не тріскалися, необхідно дотримуватись певних заходів. Адже губи є чутливою та уразливою частиною тіла, що вимагає ретельного і дбайливого постійного догляду. Необхідно регулярно використовувати бальзам або гігієнічну помаду для губ, позбутися звички облизувати губи. Взимку в опалюваному приміщенні бажано зволожувати повітря. Оптимальними в приміщенні є температура повітря 20-22 градуси і вологість 40-50%.
При нежиті слід дихати носом, а не через рот, оскільки це сушить губи. Бажано підтримувати водний баланс в організмі – вживати не менше 1,5-2,0 л води на добу. Перед виходом на вулицю необхідно змащувати губи кремом або бальзамом. Не бажано застосування стійкі декоративні помади, що сушать губи. Влітку при виникненні проблем з губами необхідно користуватися сонцезахисним бальзамом для губ та зволожуючими помадами. Корисні для губ спеціальні маски, пілінги, масаж, гімнастичні вправи. При схильності губ до сухості на ніч їх необхідно покривати дитячим кремом або бальзамом для губ.
Помади та бальзами розрізняють поживні, зволожуючі та лікувальні. В їх основі може бути вазелін, гліцерин або бджолиний віск (найкраща основа, яка запобігає зневодненню, створює захисне покриття, підвищує пружність і еластичність).
Наявність абрикосової, рицинової, мигдальної, мангової, кокосової олії чи олії чайного дерева сприяє зволоженню, пом’якшенню та живленню губи, підвищує її пружність та еластичність. Азулен має протизапальну та зволожуючу дії. Запобігають пересиханню губ алантоїн, олія какао. Широкий спектр дії має алое віра. Вітаміни А та Є володіють поживиною властивістю, В12, В3 та олія жожоба – протизапальною та загоювальною, ісландський мох – додатково ще протимікробною, ромашка, календула – протекторною, зволожуючою властивостями. Ланолін у складі бальзаму чи помади створює на поверхні губ тонку плівку, яка сприяє еластичності, пом’якшенню губ, робить їх гладенькими, тоді як мед – зволожує і захищає губи від пересихання, сквален – пом’якшує, за рахунок високих проникаючих та антиоксидантних якостей потенціює дію вітамінів А, Є.
Не повинні помади і бальзами містити камфору, ментол, саліцилову кислоту, силікатні чи силіконові кремнієві сполуки, оскільки вони сприяють сухості губ. Віддушки, особливо спиртові, можуть викликати подразнення та лущення губ.
Знання фізіологічних особливостей губ, проявів їх ушкоджень та захворювань, сприяє своєчасному зверненню пацієнтів до лікаря-стоматолога, їх обстеженню, встановленню діагнозу «хейліт» та ефективному лікуванню.
Ірина Литовченко, доцент кафедри терапевтичної стоматології ПДМУ,
КП «Полтавський обласний центр стоматології-стоматологічна клінічна поліклініка»
Comments