ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ, ТИПИ ОЖИРІННЯ
- cgzpoltava
- 4 бер. 2024 р.
- Читати 2 хв

Ожиріння – одна з найскладніших медично-соціальних проблем сьогодення. За останні десять років кількість хворих на ожиріння у світі збільшилася в середньому удвічі. За підрахунками експертів ВООЗ, до 2025 року кількість людей, які потерпатимуть від ожиріння, сягне 300 мільйонів!
Ожиріння – це хронічне захворювання, що характеризується надлишковим накопиченням жирової тканини в організмі, обумовлене порушенням обміну речовин.
Що провокує появу надмірної ваги? Головна причина криється в енергетичному дисбалансі, коли калорійність харчового раціону перевищує витрати енергії на функціонування організму та життєдіяльність людини загалом.
Причини зайвої ваги:
· споживання продуктів із високими показниками енергетичної щільності;
· неправильне, незбалансоване харчування;
· відсутність фізичної активності;
· гормональні збої в організмі;
· стреси, порушення психічного здоров'я, виникнення розладів харчової поведінки;
· прийом лікарських препаратів.
Це може спровокувати порушення обміну речовин, як наслідок, з'являються жирові відкладення. Важливо розібратися, у чому саме полягає причина, можливо, це сукупність різних факторів.
Зайва вага проявляється не лише візуальними змінами, а й характерними симптомами:
· задишка під час занять спортом і навіть за звичайної ходьби;
· надмірне потовиділення;
· набряклість тіла;
· суглобові болі;
· фігура стає огрядною.
Як розраховується індекс маси тіла (ІМТ)
ІМТ – це величина, за допомогою якої оцінюється відповідність маси та зросту людини. Судячи з індексу, можна зрозуміти, чи є надлишок (або нестача) ваги.
Формула для розрахунку виглядає так: ІМТ = m/h2 (m - маса (у кілограмах), h - зріст (в метрах).
Розглянемо всі 3 стадії ожиріння.
Ожиріння 1 ступеня
Показник ІМТ може змінюватись від 30 до 34,9. Цей етап характеризується виникненням перших неприємних симптомів, таких як задишка при фізичній активності та легка набряклість.
Ожиріння 2 ступеня
Рівень ІМТ знаходиться в межах між 35 та 39,9. Людина швидко втомлюється, не витримує активного навантаження. Поступово погіршується загальне здоров'я.
Ожиріння 3 ступеня
ІМТ перевищує крайню межу 2 стадії ожиріння і стає вище 40. Страждають внутрішні органи та системи, виникають болючі відчуття, з'являються ознаки різних захворювань, серед яких діабет, холецистит, артроз.
Типи ожиріння:
· «верхній тип» (абдомінальний, за типом яблука), чоловічий, коли співвідношення об’єму талії до об’єму стегон у чоловіків перевищує 1, у жінок — 0,85, або обхват талії у чоловіків перевищує за американськими «мірками» 102 см, у жінок — 88 см, а за європейськими — 94 см та 80 см відповідно (але ж ми з вами живемо в Європі і будемо приміряти на себе більш «тендітні» європейські мірки);
· «нижній тип» (за типом груші), жіночий, коли жирові відкладення зосереджені на стегнах та сідницях.
· жирові відкладення можуть розміщуватися: у підшкірній клітковині – підшкірний жир;
· навколо внутрішніх органів – вісцеральний жир. Підшкірний жир в ділянці живота + вісцеральний жир черевної порожнини = абдомінальний жир.
Пацієнт з ожирінням – це насамперед метаболічний пацієнт, який потребує саме командного підходу. Немає чарівної таблетки або ін’єкції, яка б допомогла справитися з даною патологією.
Тому маршрут пацієнта включатиме:
· консультацію ендокринолога і призначення медикаментозного лікування за потребою;
· дієтолог-нутриціолог, який, ознайомившись із пацієнтом, розписує правильне, збалансоване харчування для виключно даного хворого, враховуючи його вподобання, адже їжа повинна не лише мати лікувальну функцію, а й приносити задоволення;
· лікар з фізичної реабілітації допоможе зробити Ваше тіло не лише струнким, а й підтягнутим;
· при наявності супутньої патології пацієнт має змогу відвідати суміжних спеціалістів та отримати висококваліфіковану допомогу!
Саме ось такий комплексний підхід допоможе перемогти ожиріння.
Оксана Жиленко, сімейний лікар КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 Полтавської міської ради»
Comments