Із хірургічного корпусу Обласної клінічної лікарні імені М.В.Скліфосовського виходить коренастий молодий чоловік, єдиний військовий, який по обіді очікував результату МРТ у коридорі рентгенологічного відділення.
– Добрий день, поділіться, будь ласка, досвідом, скільки часу забрало обстеження?
– А вам навіщо? – чоловік примружується і погладжує коротеньку густу бороду.
У розмові з’ясовуємо, що 36-річний Дмитро, мешканець області, звернувся на консультацію до нейрохірурга.
– Призначене лікарем томографічне обстеження у рентгенологічному відділенні пройшов цього дня швидко, результат отримав навіть раніше призначеного часу: встиг зробити деякі справи у місті та попити кави неподалік.
На запитання, яке враження склалося від тутешніх медичних послуг, ділиться особистим досвідом:
– Я в кількох лікарнях Полтави відлежав, обстежень позаду багато. Наприклад, у третій міській мені призначили електронейроміографію – обстеження, яке в Полтаві можна пройти лише у приватній клініці. «Швидкою» відвезли, все пройшов і привезли назад, у лікарню. Бачив чек на 800 гривень, але сам не платив нічого. Персонал – уважний, все нормально.
На побажання «будьте нам усім здоровий» чоловік спокійно посміхається, обіцяє, що так воно й буде.
Наразі у рентгенологічному відділенні КП «Полтавська обласна клінічна лікарня імені М.В.Скліфосовського Полтавської обласної ради» працює два магнітно-резонансних томографи. Апарат MAGNETOM Skayra 3T від фірми SIEMENS введений в експлуатацію у березні 2020 року. Відтоді на ньому проведено 32 тисячі 249 досліджень. Якщо у перший рік роботи цей показник склав трошки більше 2 тисяч досліджень, то вже у 2021 році – 4 тисячі 804, у 2022-му – 9 тисяч 642, у 2023-му – 15 тисяч 740. Від початку широкомасштабного вторгнення обстежено 4260 військових.
Цьогоріч із середини лютого у відділенні запрацював ще один сучасний магнітно-резонансний томограф MAGNETOM Amira A BioMatrix System 1,5Т. За цей короткий період експлуатації на ньому вже проведено 807 досліджень. Прийнято 225 військовослужбовців, яким виконано 305 обстежень.
– У жодному лікувальному закладі України наразі немає такого навантаження, як у нас, – і на рентгенологічне обладнання, і на фахівців, – пояснює завідувачка відділення Лариса Андрєєва. Дістає чинний наказ МОЗ «Про удосконалення організації служби променевої діагностики та променевої терапії». Згідно з цим документом МРТ-дослідження однієї ділянки має тривати 45-60 хвилин, якщо ж обстеження проводиться з контрастуванням – від 60 до 90 хвилин. Таким чином, на одному апараті за пів доби (із 08.00 до 20.00 години) передбачено обстеження 16 чоловік (якщо кожному призначено по одній ділянці) .
– Не запитуйте, коли закінчується робочий день у наших лікарів, – говорить Лариса Андрєєва. – Сьогодні за робочу зміну на апараті MAGNETOM Skayra 3T обстежується в середньому 36 пацієнтів, досліджується до 45 ділянок (пацієнт може мати електронні направлення на обстеження кількох ділянок тіла). А бувають дні, коли приймаємо 40-45 людей. Лікар-рентгенолог працює у відділенні цілодобово, адже і КТ і МРТ повинні бути готові прийняти ургентних пацієнтів у будь-який час доби. Бо, наприклад, при гострому порушенні мозкового кровообігу (інсульті) важлива кожна хвилина так званого «терапевтичного вікна».
На запитання, чому так збільшився потік пацієнтів та як вдається з ним впоруватися Лариса Михайлівна відповідає:
– Магнітно-резонансний томограф Skayra 3T, придбаний на кошти Світового банку – це потужний сучасний апарат, яких станом на 2020 рік в Україні було лише 3 (2 з яких в неробочому стані). Відтоді колектив виплекав класних спеціалістів. І тепер у нас за електронним направленням хочуть обстежуватися навіть мешканці Харкова, Києва, Сум, Дніпра – вони мають на це право. Записуються і чекають своєї черги. Хоча переважна більшість пацієнтів – жителі міста та області.
Мешканців міста записуємо на прийом переважно у другій половині дня або увечері, іногородніх – у першій, щоб пацієнт ще встиг звернутись з результатом МРТ-обстеження до лікаря, який направляв на обстеження або хоча б доїхати додому. Навіть коли людина звернулася без попереднього запису, але з електронним направленням, намагаємося оцінити стан її здоров’я та наскільки здалеку вона приїхала. Якщо ж екстрена допомога повідомляє про транспортування пацієнта з інсультом, йому – «зелений коридор». Черга спиняється, чекає апарат, чекають фахівці. Буває, що підвозять каталку за каталкою: тільки протягом лютого на магнітно-резонансному томографі Skayra 3T обстежено 368 ургентних хворих.
Позачергово обслуговуємо військовослужбовців. Навіть якщо військовий лікується амбулаторно, за направленням госпіталю більше тижня йому очікувати МРТ – обстеження не доведеться. Без черги приймаємо також дітей, людей з відповідною групою інвалідності.
За словами Лариси Андрєєвої, лікарям відділення доводиться працювати над описом результатів до пізнього вечора або й до опівночі. Адже, наприклад, МРТ-обстеження головного мозку – це близько 500 сканів, кожен з яких треба уважно переглянути, дослідження грудного чи поперекового відділу – ще більше. Якщо томографія проводиться з контрастною рідиною – це більше в рази.
Головний лікар комунального підприємства «Полтавська обласна клінічна лікарня імені М.В.Скліфосовського Полтавської обласної Ради» Григорій Оксак про фахівців рентгенологічного відділення говорить так:
– Колектив відділення молодий, середній вік – до 40 років. Але більшість із них має вищу кваліфікаційну категорію. Фахівці дуже досвідчені, відповідальні, приймають пацієнтів не до кінця робочого часу, а до останньої людини в черзі. Попит на послуги КТ і МРТ зріс у рази. Таке неймовірне розумове і фізичне навантаження фахівці долають ціною свого часу, свого здоров’я. Дуже вдячний кожному з них.
КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я»
Commenti