
До Міжнародного дня пам’яті померлих від СНІДу.
Потрапивши в організм людини, вірус ВІЛ вражає Т-лімфоцити, так звані Т-хелпери, які керують імунною системою. Коли ці імунні клітини гинуть, інфікована людина губить здатність захисту перед звичайними мікроорганізмами.
Це призводить до виникнення захворювань, перш за все інфекційних, що вражають легені, органи травлення, шкіру, нервову систему та інші органи і системи.
Як можна заразитися ВІЛ?
Зараження можливе лише у випадку, коли кров, сперма чи грудне молоко людини, зараженої ВІЛ, потрапляє в кров іншої людини .
ВІЛ міститься практично у всіх біологічних рідинах зараженого організму, але в різних концентраціях. Найбільша його кількість визначається в крові, спермі, виділеннях статевих органів жінки і грудному молоці. Тому найпоширенішим способом зараження ВІЛ є статевий акт без презерватива, коли через мікротравми слизової оболонки статевих органів чоловіка чи жінки вірус проникає в організм людини.
Небезпека зараження існує при використанні загальних шприців для введення наркотиків шляхом ін”єкції. Вірус може передаватись від зараженої матері дитині під час годування, вагітності, пологів. Ризик інфікування при переливанні крові чи використанні для лікування препаратів з неї в Україні практично виключений.
Із 1987 року кров кожного донора перевіряється на ВІЛ і при отриманні позитивного результату не використовується ні для яких цілей.
В Україні загроза СНІДу набула надзвичайно великих масштабів. Вона прогресує кожного дня. Найбільші темпи зросту ВІЛ-інфікованих і СНІДу спостерігаються серед молоді від 20 до 29 років, особливо серед людей, які вживають наркотики ін”єкційним шляхом.
Кількість ВІЛ-інфікованих осіб в Україні значно перевищує дані офіційної реєстрації.
Зростає кількість випадків ВІЛ-інфікованих статевим шляхом. Збільшується кількість ВІЛ-інфікованих вагітних та народжених ними дітей. СНІД- кров”яна інфекція, для розвитку якої потрібно, щоб вірус потрапив безпосередньо у кров (мінімальна доза для зараження 0,1 мл крові).
Шляхи поширення ВІЛ:
- спільне використання голки, шприца, при випадковому проколюванні шкіри голкою або іншими інструментами із залишками крові, якими користувалася ВІЛ-інфікована особа;
- незахищений (без презервативу) кожен вид сексу з людиною, інфікованою ВІЛ;
- нанесення татуювань, проведення різноманітних косметичних маніпуляцій (пірсінги, видалення бородавок та інше нестерильними інструментами);
- від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів та грудного годування. У 80 % випадків джерелом зараження дітей є ВІЛ-інфікована мати.
Інкубаційний період ВІЛ-інфекції продовжується від 2 до 6 тижнів.
Людина може не підозрювати про те, що вона інфікована, почувати себе добре і виглядати здоровою. Через 2-3 тижні після зараження ВІЛ обов”язково наступає короткочасне нездужання, яке частіше всього проходит як грип, ГРВІ, і як правило це не пов”язують з ВІЛ-інфекцією. Тим часом вірус продовжує розмножуватися, руйнуючи клітини імунної системи, що виробляють антитіла і допомагають організму боротися з інфекціями. Потім настає прихований латентний період, який може тривати від 5-6 місяців до 10-15 і більше років. В цей період інфікована людина може передавати вірус іншим, не підозрюючи цього.
Єдиною ознакою хвороби може бути збільшення кількох лімфатичних вузлів. Поступово ВІЛ-інфекція переходить в кінцеву стадію - СНІД. З”являються опортуністичні (супутні) захворювання – кандидоз, токсоплазмоз, пневмоцистна пневмонія та інше, злоякісні пухлини всіх органів і тканин. Через 2-2,5 роки людина помирає.
Профілактика ВІЛ/СНІДу
1 Проводити санітарно-просвітню роботу серед населення, особливо серед молоді та підлітків.
2. Вести здоровий спосіб життя, уникати випадкових статевих контактів.
3. Висока ступінь ризику зараження при статевих зв”язках з гомосексуалістами, наркоманами, особами, що ведуть безладний спосіб життя – уникати їх.
4. Чим більше ви маєте статевих партнерів - тим вищий ризик зараження.
5. Уникати сексу, здійснюваного на фоні алкогольного і наркотичного сп”яніння.
6. Категорично відмовитися від вживання наркотичних засобів і зв”язків з ін”єкційними наркоманами.
7. Під час випадкових статевих контактів, при наявності кількох партнерів, необхідно використовувати презервативи, які знижають ризик зараження, але не захищають на 100 %.
8. При можливості значно знизити кількість маніпуляцій і переливань крові.
9. Не користуватися випадковими шприцами та голками для ін”єкцій, використовувати тільки одноразові шприци та системи.
10. Нанесення татуювань, проведення косметичних маніпуляцій проводити тільки у спеціалізованих закладах.
11. В побуті предмети особистої гігієни (зубні щітки, гребінці, леза, манікюрні набори, пемзу, рушники, білизну тощо) використовувати тільки індивідуально.
12. Анонімне обстеження на ВІЛ можна пройти в центрі СНІДу, що у м. Полтава, провулок Госпітальний, 5, у кабінетах «Довіри», у свого сімейного лікаря.
Андрій Бебех, лікар-інфекціоніст КНП «Чутівська ЦЛ»
Comments