Наркозалежність – хвороба молодих. Підлітки і молодь є набагато слабкішими психологічно, ніж дорослі, тому що не мають стійких навичок управління своїми емоціями й поведінкою.
У сучасному світі широкий розвиток інформаційних технологій має відповідний вплив на усі сфери життєдіяльності людей. Зокрема це стосується і сфери незаконного наркообігу, коли для збуту наркотиків використовуються телекомунікаційні мережі, мережа Інтернет. Найбільш вразливою категорією потенційних покупців і споживачів є підлітки. Вони добре орієнтуються в сучасних комп’ютерних технологіях, тому їх активно залучають до процесу збуту наркотиків.
Особливої популярності серед споживачів наркотиків набувають нові психоактивні сполуки – курильні суміші («спайси»), «солі», психоактивні гриби, тощо. Ці засоби потрапляють на ринок України переважно з країн Центральної Азії.
Синтетичні канабіноїди («спайси») мають вплив на організм людини дещо подібний до канабісу, але значно потужніший. Передусім, це стосується негативних для здоров'я ефектів. Так, перше вживання пов'язане, як правило, із ейфорією у вигляді приємних відчуттів, що триває близько 30 хвилин. Через кілька (4-5) вживань ступінь ейфорії знижується, натомість з'являються звукові галюцинації, роздратованість, а також потужний абстинентний ефект, що примушує продовжувати вживання наркотику. Регулярне вживання впродовж кількох місяців призводить до розладів психіки параноїдального типу, а також розладів мовлення.
Лікування зловживання такими речовинами меншою мірою включає заходи наркологічного характеру і зосереджується у сфері загальної психіатрії та орієнтоване на усунення викликаних ним психозів. Поведінка людей під впливом цих речовин є алогічною та небезпечною як для оточуючих, так і, в першу чергу, для самого споживача. Споживач наркотиків втрачає здатність контролювати свої дії, у нього виникають галюцинації, подібні до маніакальних розладів психіки (манія переслідування). Неконтрольована активність веде до виснаження організму, що, у свою чергу, інколи призводить до смерті внаслідок серцевої недостатності. Окрім цього, «тікаючи від переслідування», особа втрачає контроль над своїми діями і часто завдає шкоди собі та оточуючим. Імовірність розвитку залежності визначається двома якісно різними обставинами: ризиком спробувати наркотик і ризиком стати наркоманом. Ризик спробувати наркотик визначається перш за все соціальним оточенням людини, а також її вихованням, тобто зовнішніми чинниками. А ось ризик стати залежним після такої спроби визначається переважно спадковістю.
Жертвами наркотиків можуть стати практично всі, але в більшій мірі це стосується людей молодого віку. Пристрасть до наркотиків обертається трагедією для самих наркоманів, горем для їх батьків і масою серйозних проблем для вчителів, вихователів. Проблеми ці, при всій їх серйозності і навіть трагічності, дуже делікатні і вимагають обережного, зваженого підходу.
Наркозалежність – це тотальне ураження особистості, у більшості випадків воно супроводжується ускладненнями з боку фізичного здоров'я. Безліч фахівців, що займаються лікуванням таких пацієнтів, називають її «біопсихосоціодуховним розладом». Це означає, що людина, яка приймає наркотики, поступово втрачає самоповагу; знищує свої кращі моральні якості, стає психічно не цілком нормальною, втрачає друзів, потім сім'ю, не може придбати професію або втрачає ту, якою раніше володіла; втягується у злочинне середовище; приносить безодню нещасть собі і оточуючим і, нарешті, повільно і незворотно руйнує своє тіло.
Ще одна особливість вживання психоактивних речовин полягає в тому, що, як патологічний стан, вона певною мірою незворотна, і частина негативних змін, що відбулися в організмі, залишається назавжди. Якщо людина, що давно відмовилася від героїну, знову вирішить вжити наркотичну речовину, то їй неминуче знову доведеться пройти через всі кола пекла.
Сьогодні в Україні середній вік, в якому діти пробують наркотики, – 14 років. Це означає, що профілактика наркозалежності повинна починатися набагато раніше, повинна бути обов’язковою і мати систематичний, масовий характер у навчальних закладах.
Але починатися ця делікатна справа повинна з сім’ї. Батьки мусять розуміти, що підґрунтям профілактики може бути повага до дитини, відкрите спілкування і довірливі відносини у родині.
Велике значення має популяризація та утвердження здорового і безпечного способу життя – без наркотиків. Дуже важливо усвідомлювати, що наркоманія – скоріше за все, захворювання суспільства, ніж особистості.
Практично в усіх країнах передбачені жорсткі кримінальні санкції за виробництво, транспортування та розповсюдження наркотичних засобів.
В останні десятиліття людство постійно шукає універсальний, простий і дешевий спосіб лікування наркоманії. Пропонуються різні системи гіпнозу і кодування, хірургічні методи (спеціальні операції на головному мозку, блокуючі центри, що відповідають за формування залежності), численні методи медикаментозного лікування, психотерапевтичні методики й реабілітаційні програми. Досвід показує, що діючими виявляються тільки ті методи лікування, що ставлять собі за мету навчити людину жити без наркотиків.
Ольга Няйко, лікар –нарколог КНП «Кобеляцька міська лікарня»
Comments