top of page
cgzpoltava

Малярія в Україні. Профілактика та лікування



25 квітня – Всесвітній день боротьби проти малярії

Що таке малярія? 

Назва малярія об’єднує групу інфекційних хвороб людини, викликані одноклітинними тваринними збудниками – малярійними плазмодіями. У людини паразитують 4 види плазмодіїв, які спричиняють тропічну, триденну, чотириденну та типу триденної (овале) малярію.

Які клінічні прояви малярії? 

Малярійні плазмодії уражають червоні кров’яні тільця (еритроцити) людини. Характерною ознакою для всіх видів малярії є тріада симптомів: гарячкові напади (лихоманка); збільшення селезінки і печінки; малокрів’я (анемія). Гарячковий напад має різну тривалість і періодичність в залежності від виду малярійного плазмодія. Найбільш важкий перебіг має тропічна малярія. Без лікування при ній можуть розвинутися несумісні з життям ураження нирок, печінки, легенів, мозку й призвести до смерті. Інші види малярії мають більш доброякісний перебіг, але також наносять значних збитків здоров’ю хворого й без лікування призводять до тяжких ускладнень.

Як відбувається зараження малярією?

Зараження малярією відбувається при укусі комара з роду Анофелес. Їх слина може містити малярійних плазмодіїв. Паразити потрапляють у кров людини і проникають у печінку. В її клітинах (гепатоцитах) плазмодії розмножуються, виходять у кров і уражають червоні кров’яні тільця. Подальший розвиток збудника малярії протікає в еритроцитах, при цьому утворюються стадії, що є заразними для комарів. Комарі п’ють кров хворої людини, плазмодії розвиваються в комарі і цикл розвитку повторюється.

Поряд із трансмісивним шляхом інфікування (через укус зараженого комара) можливо заразитися при переливанні крові від хворого донора чи паразитоносія, при використанні забруднених кров'ю голок і шприців, а також внутрішньоутробно через плаценту – при наявності інфекції у вагітної. Але немовлята найчастіше інфікуються під час пологів. При зберіганні крові при + 4°С паразити зберігаються до 2 тижнів.

Від моменту зараження людини до проявів перших ознак хвороби (інкубаційний період) складає:

·                 при тропічній малярії – 7-16 днів;

·                 при триденній малярії – від 10-20 днів (коротка інкубація) до 8-14 місяців (тривала інкубація);

·                 при овале-малярії – 11-16 днів і чотириденній малярії – 25-42 дні.

Тривалість інкубаційного періоду може збільшуватися на тлі неадекватної хіміопрофілактики.

Яка ситуація в світі і в Україні з малярії?

За даними ВООЗ щорічно на малярію хворіють 300-500 млн людей, а помирають від неї 1,5-2,7 млн. Осередки малярії з високою ураженістю населення існують в Африці, Південно-Східній Азії, Південній Америці, Океанії в інших регіонах. У країнах Європи, в тому числі в Україні, місцева малярія була ліквідована у 60-х роках минулого сторіччя. В останні десятиріччя через політичну і економічну кризу в світі, військові конфлікти, голод, розвиток міжнародного бізнесу і туризму відбулася активізація міграційних процесів і розповсюдження малярії на вільні від неї території. В Україні реєструється, головним чином, завізна малярія, тобто хвороба, якою заражаються у неблагополучних з малярії країнах і завозять в нашу державу іноземці та громадяни України. Серед наших співвітчизників найчастіше завізна малярія виявляється у пілотів, моряків, бізнесменів, туристів, фахівців і членів їх родин, які за контрактом працюють у тропічних країнах, в інших осіб, які перебували у Африці, Азії, Південній Америці, південних країнах СНД (Таджикістані, Азербайджані та ін.). Завізні випадки малярії реєструються в Україні протягом всього року, оскільки зараження людей на територіях із жарким та спекотним кліматом, здебільшого в країнах екваторіальної Африки, відбувається цілорічно. У тропіках сезон передачі малярії досягає 8-10 місяців, а у зонах помірного і субтропічного клімату сезон передачі малярії обмежений літньо-осінніми місяцями і триває від 2 до 7 місяців. У комарів, які перебувають на зимівлі, збудники малярії гинуть, тому самки, які вилетіли навесні, не є носіями малярійних плазмодіїв, і в кожен новий сезон зараження комарів походить від хворих на малярію.

В останні роки в Україні зросло число смертельних випадків від завізної тропічної малярії. Вони пов’язані з пізнім звертанням хворих з початковими проявами малярії за медичною допомогою і з тим, що громадяни України, які виїжджають у тропічні країни, порушують режим хіміопрофілактики. Через це хвороба має дуже тяжкий перебіг, ускладнюється ураженням мозку, нирок, печінки інших життєво важливих органів, що веде до смерті.

Що таке хіміопрофілактика малярії? 

Для зниження ризику зараження малярією і запобігання її тяжкого перебігу особам, які виїздять у райони зі спекотним кліматом призначають прийом протималярійних ліків – хіміопрофілактику.

Для хіміопрофілактики застосовують різноманітні протималярійні препарати, вибір якого залежить від чутливості малярійних плазмодіїв до лікарських засобів у місцевості, в яку виїжджає людина. Перед виїздом у країни зі спекотним кліматом треба обов’язково порадитися з лікарем паразитологом-тропікологом про препарат, якій потрібно приймати в країні перебування, і суворо дотримуватися призначеної схеми прийому. Не можна відмовлятися від приймання ліків, порушувати схему прийому, припиняти приймання препаратів, ще перебуваючи у малярійній зоні або зразу ж після повернення з неї. Це може мати трагічні наслідки.

Що повинні знати громадяни України, які виїздять у країни з жарким кліматом?

Всі, хто планує виїзд у тропічні країни, повинні знати, що навіть короткочасне перебування у неблагополучній з малярії зоні може привести до зараження малярією. Особливо часто хворіють особи, які не приймають хіміопрофілактичні препарати через короткий термін перебування у країнах Африки – 1-2 тижні у відпустці, туристичній подорожі, бізнесових поїздках. Серед захворілих багато членів екіпажів літаків і суден, які знаходилися у відрядженні в країнах Африки всього 1-2 доби, навіть протягом однієї чи декількох годин.

Треба пам’ятати, що:

·                 регулярний прийом препарату може і не забезпечить повного захисту від зараження або хвороби, але дозволить уникнути тяжкого перебігу і фатального кінця;

·                 приймання препарату починають за тиждень до від’їзду у малярійну зону і продовжують після повернення з осередку малярії протягом місяця.

Тимур Юнусов, лікар-інфекціоніст  КП «Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня ПОР»

1 перегляд0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page