top of page
cgzpoltava

ЛІКАР-ІНФЕКЦІОНІСТ ЄВГЕНІЙ АГЛІЧЕВ РОЗПОВІВ ПРО ПНЕВМОНІЮ




12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією

Всесвітній день боротьби з пневмонією був заснований 2009 року під егідою Глобальної коаліції проти дитячої пневмонії, щоб привернути увагу до пневмонії як однієї з основних причин смертності серед дітей у віці до п’яти років. Мета цього дня – підвищити обізнаність про серйозність хвороби, наголосити на важливості вакцинації та доступу до медичної допомоги, а також закликати до профілактичних заходів і лікування.

Пневмонія відома медицині близько 2500 років. Детальне описання клінічної її картини робив ще Гіппократ. Однак ця хвороба залишається актуальною донині та є головною причиною дитячої смертності в усьому світі. 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, пневмонія щороку забирає життя близько 1,4 мільйонів дітей віком до 5 років – це більше, ніж СНІД, малярія та кір разом узяті. В Україні щорічно реєструється близько 90 тисяч випадків цього захворювання серед дітей віком від 0 до 17 років.

Пневмонія – гостре запалення легеневої тканини, переважно інфекційного походження. При цьому вражаються повітряні міхурці (альвеоли), накопичуючи слиз та рідину. Рідше запальним змінам піддається сам каркас легень, у такому разі має місце інтерстиціальна пневмонія. В обох випадках порушується газообмін у легенях.



За етіологією пневмонія буває бактеріальна, вірусна або змішана (як ускладнення вірусної інфекції). Клінічно хвороба проявляється підвищенням температури тіла, інтоксикацією, кашлем (не завжди). При тяжкому або ускладненому перебігу можуть бути задишка, зниження сатурації крові, болі в грудній клітині.

Діагностика пневмонії здійснюється на підставі скарг пацієнта, перебігу захворювання, лікарського огляду, рентгенологічного обстеження (або комп’ютерної томографії), результатів клінічних аналізів. Звертають увагу на ознаки інтоксикації, тривалість захворювання, наявність дихальної недостатності, специфічних змін при аускультації легень.

«Золотим стандартом» діагностики пневмонії вважається рентгенографія органів грудної клітини, що дозволяє візуально оцінити об’єм і характер патологічних змін у легенях.

Лікування пневмонії потребує кваліфікованої медичної допомоги, динамічного нагляду медичного персоналу. Переважна кількість випадків типової пневмонії викликається бактеріями та потребує призначення антибактеріальних препаратів. На сьогодні доступні таблетовані форми антибіотиків, тому значна частина хворих на пневмонію може отримувати лікування в домашніх умовах.

Важливу роль відіграє своєчасне діагностування та невідкладний початок лікування. За наявності ознак дихальної недостатності, тяжкого перебігу пневмонії, у людей з хронічною дихальною, серцево-судинною патологією, імунодефіцитними станами лікування повинно проводитися у стаціонарі.

Особливої уваги потребує лікування пневмонії у дітей та в осіб похилого віку, людей з малорухливим способом життя.

Профілактика захворювання на пневмонію полягає в збалансованому та повноцінному харчуванні, веденні здорового способу життя, дотримання правил особистої гігієни, уникнення переохолоджень, своєчасного лікування інших проблем зі здоров’ям тощо.  

На сьогодні доступною є вакцинація від пневмококової інфекції, яка відіграє ключову роль у виникненні негоспітальних пневмоній. Детальну інформацію щодо вакцинації можна отримати у свого сімейного лікаря.

Євгеній Аглічев, лікар-інфекціоніст КП «Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня ПОР»

0 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page