top of page
cgzpoltava

КОМАНДА ОБЛАСНОЇ ЛІКАРНІ ІМ. СКЛІФОСОВСЬКОГО ПІДТРИМАЛА ФЛЕШМОБ «ЧИСТІ РУКИ»



З нагоди Всесвітнього дня гігієни рук

Центр громадського здоров'я спільно з Бюро ВООЗ в Україні оголосив конкурс серед закладів охорони здоров'я, які досягли успіхів у впровадженні гігієни рук. Команда КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфосовського ПОР» долучилась до флешмобу «Чисті руки» та опублікувла на сторінці закладу у Фейсбук відео з керівником закладу, який своїм прикладом показує, що таке правильна гігієнічна обробка рук. Завідувачка Центром інфекційного контролю Віта Постольник нагадує, що гігієна рук – це простий захід з очищення рук. Він рятує життя тоді, коли гігієна рук виконується вчасно і правильно!



Головний лікар Григорій Оксак і команда заступників – Ольга Бастаногова, Ольга Сидоренко, Вікторія Ващенко, Тетяна Ворошилова, Олександр Олійник власноруч показують, як правильно обробляти руки, виконуючи свої професійні обов'язки, і запрошують дотримуватись культури безпеки. Переглянути відео можна за посиланням https://www.facebook.com/pokl.sklif/videos/796322635403291

На кілька запитань щодо важливості правильної гігієни рук відповідає завідувачка центру з інфекційного контролю КП «ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР», лікарка епідеміологиня, Віта ПОСТОЛЬНИК.

–                Віто Анатоліївно, чому обмін знаннями про гігієну рук у сфері охорони здоров'я все ще залишається настільки важливим?

–                Гігієна рук рятує мільйони життів щороку, якщо її проводити в потрібний час і вірно дотримуючись техніки.

Гігієна рук – це першочерговий захід для зниження інфекцій. Дотримуючись гігієни рук в закладах охорони здоров’я ми попереджаємо передачу мікроорганізмів, які часто можуть мати стійкість до антибіотиків, що значно ускладнює лікування інфекційних захворювань у пацієнтів.

Інфекції, які пов’язані з наданням медичної допомоги є одними з найчастіших ускладнень, що виникають при наданні медичних послуг. За даними ВООЗ серед пацієнтів, які постраждали від сепсису пов'язаного з наданням медичної допомоги, понад 50 % пацієнтів які лікувалися у відділеннях інтенсивної терапії і 24% пацієнтів які лікувалися в інших відділеннях, помирають щороку. Смертність збільшується в два-три рази, коли збудники інфекції мають механізми стійкості до протимікробних препаратів.

У 2005-2006 рр. ВООЗ було активне поширення першої Глобальної програми з безпеки пацієнтів «Чистота – запорука безпечної медичної допомоги», як одного з напрямків програми щодо безпеки пацієнтів. Чистий догляд є знаком поваги до тих, хто потребує медичної допомоги, і він захищає здоров'я пацієнтів та працівників, які надають цю допомогу.

Ключовим напрямком в програмі «Чистота – запорука безпечної медичної допомоги» - є впровадження гігієни рук по всьому світу і на всіх рівнях системи охорони здоров'я. Гігієна рук – дуже проста дія, усіма визнана, як першочерговий спосіб зниження інфекцій пов’язаних з наданням медичної допомоги і поліпшення безпеки пацієнтів.

З метою підтримки медичних співробітників та покращення знань пацієнтів, щодо гігієни рук, у 2009 році ВООЗ була проголошена щорічна глобальна кампанія, яка відбувається 5 травня, присвячена міжнародному дню чистих рук і проходить під девізом «Рятуйте людські життя: дотримуйтесь чистоти рук».

–                Які основні фактори впливають на ефективність гігієни рук?

–                По-перше, це засіб для гігієни рук. Може використовуватися або вода з милом і рушник паперовий, або спиртовмісний антисептик – обирається в залежності від ситуації. Спиртовмісний засіб для рук (рекомендований відсоток спирту 60-80%) вбиває більшість шкідливих мікробів, що викликають інфекції, однак він не діє на паразитарні інвазії та норовірусні інфекції. Також він не діє на Clostridium difficile, що викликає діарею: як наслідок, лікування антибактеріальними препаратами. Крім того спиртовий антисептик не знищує мікроорганізми, коли руки забруднені, оскільки бруд в т.ч. і біологічні рідини перешкоджають дії антисептика.

По-друге, важлива кількість засобу. Кількість мила щоб достатньо було намилити шкіру рук та змити транзиторну флору з рук, а кількість спиртового антисептика повинно вистачити щоб обробити руки дотримуючись техніки обробки рук, які рекомендує ВООЗ, зазвичай 2 – 3 мл. При використанні антисептика із дозатором у формі розпилювача (спрей) то необхідно натиснути близько 27 разів, щоб отримати необхідну кількість антисептика, який зможе знищити мікроорганізми на руках.

Третій фактор – техніка обробки рук. ВООЗ рекомендує дотримуватися 6 етапів для обробки рук, яка була розроблення з метою оброблення всіх частин рук враховуючи анатомічні особливості кісті (фото додається). Послідовність етапів обробки рук є однаковий для миття рук з милом і для обробки рук антисептиком.

Кожен етап необхідно повторювати не менше 5 разів, до повного висихання шкіри при використанні спиртового антисептика.

По-четверте, медичні працівники при догляді за пацієнтом повинні дотримуватися показань для гігієни рук. Обробляти руки антисептиком або мити їх з милом і водою потрібно до контакту з пацієнтом, до асептичної процедури, після ризику контакту з біологічними рідинами, після контакту з пацієнтом та після контакту із зовнішнім оточення пацієнта (ліжко, медичне обладнання, яке розміщене біля пацієнта, тощо). Пацієнтам необхідно дотримуватися гігієни рук щонайменше: після відвідування туалету чи заміні підгузника, перед приготуванням або вживанням їжі, до і після зміни пов'язок на ранах самостійно, після респіраторної гігієни, після контакту із зовнішнім оточення інших пацієнтів, коли руки забруднені.

–                Чи можуть медичні рукавички замінити гігієну рук?

–                Ні, жодним чином! Рукавички повинні використовуватися при наданні медичної допомоги одному пацієнту, при ризику контакту з біологічними рідинами чи хірургічних втручань. Заборонено проводити обробку рук вже надягнутих рукавичок антисептиком, або проводити їхнє миття!

Разом ми можемо прискорити дії, щодо запобігання інфекцій та поширенню стійкості бактерій до протимікробних препаратів у сфері охорони здоров'я,  побудувати культуру безпеки та якісну медичну допомогу, в якій покращенню гігієни рук приділяється високий пріоритет як серед медичної спільноти так і серед пацієнтів.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

0 переглядів0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page