14 червня – Всесвітній день донора крові
Донорська кров – це цінний ресурс як при плановому лікуванні, так і при наданні невідкладної допомоги.
Переливання крові має життєво важливе значення при лікуванні поранених в умовах надзвичайних ситуацій будь-якого типу (природні катастрофи, аварії, збройні конфлікти і т.д.) і грає найважливішу роль при наданні акушерської та перинатальної допомоги. Служба крові є однією з основних складових ефективної діяльності системи охорони здоров’я.
Вторгнення російської армії в Україну і повномасштабна війна докорінно змінили наше життя. Щодня до лікарень прибувають нові поранені бійці, і їм ми теж можемо допомогти, здавши кров, котра рятує життя військових. Потреба в донорській крові лишатиметься стабільно високою аж до перемоги, і ми можемо зробити свій внесок у цю перемогу. Донорської крові потребують також цивільні, що постраждали від воєнних дій. Не скасувала війна і планових ургентних операцій, онкологічних захворювань, ускладнених пологів.
Війна створює нові виклики: кров необхідна щодня, аби рятувати поранених захисників і лікувати цивільних пацієнтів. Потреби в донорській крові значно зросли.
За статистикою, одна донація може врятувати життя трьох людей.
Донором може стати будь-яка здорова людина віком від 18 до 60 років за умови, що вона не має протипоказань для здачі крові.
Одна доза донорської крові становить 450 грамів, таку кількість крові організм здатний відновити дуже швидко. Донорська кров заготовляється винятково одноразовими системами. Вона обов’язково обстежується на гепатити «В» і «С», сифіліс, ВІЛ-інфекцію тощо. Тому, здавши кров, можна не тільки допомогти хворим, а й безоплатно обстежитись на вищезазначені інфекції.
Один із основних принципів донорства – «Ніякої шкоди донору, максимум користі для хворого». Кожен донор має знати, що від стану його здоров'я залежить життя і здоров'я хворого. Для того, щоб донорська кров приносила користь, донору необхідно дотримуватись певних правил.
Кров можна здавати тільки при доброму стані здоров'я і самопочутті.
Готуючись до дачі крові, необхідно дотримуватись таких правил:
· у день дачі крові бажано відпочити, легко поснідати та не планувати на цей день серйозних справ, інтенсивних фізичних навантажень, прийому алкоголю;
· через емоційне збудження, яке буває, як правило, у всіх, не бажано в цей день управляти транспортними засобами;
· увечері напередодні необхідно повечеряти, при цьому не можна вживати жирну, молочну їжу та напої, які містять алкоголь;
· за 2 години до та 2 години після забору крові палити небезпечно – і для того, кому буде перелита ваша кров, і для вас.
Що робити перед здачею крові:
· намагайтесь регулярно і збалансовано харчуватися, напередодні здачі дотримуйтеся спеціальної дієти;
· вживайте побільше рідини;
· відмовтесь від алкоголю за 48 годин до процедури;
· утримайтеся від вживання аспірину, анальгіну і ліків, що містять аспірин і анальгетики, за 72 години до процедури;
· по можливості, не паліть за годину до процедури;
· обов'язково виспіться, відпочиньте.
Як харчуватися перед здачею крові:
· напередодні відмовтесь від жирного, смаженого, гострого, копченого, молочних продуктів, яєць;
· рекомендується солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів).
Після здавання крові:
· якщо ви недобре почуваєтеся, повідомте персонал;
· відпочиньте протягом 10 хвилин;
· з'їжте легку їжу та випийте солодкий чай;
· протягом 2-3 годин не піднімайте нічого важкого рукою, з якої брали кров;
· краще уникати інтенсивних фізичних навантажень протягом наступних 12 годин;
· алкогольні напої краще не вживати раніше, ніж через 8 годин;
· прагніть часто та регулярно харчуватися протягом двох діб;
· вживайте підвищену кількість рідини протягом двох діб.
Держава забезпечує донора двома вихідними днями, безкоштовним сніданком та обідом або еквівалентною грошовою винагородою.
Безпосередньо перед здачею крові донор абсолютно безкоштовно проходить медичне обстеження. Про втрату заробітної платні в ці дні переживати не варто, середній заробіток, в будь-якому випадку, зберігається.
Долучайтесь до донації, адже кожен, хто здає кров та її компоненти, автоматично стає героєм, рятуючи чиєсь життя. Допомагаємо тим, хто цього потребує і дякуємо ЗСУ за кожен прожитий день!
Олег Скорик, лікар–хірург КНП «Кобеляцька міська лікарня»
Comments