9 вересня – Міжнародний день інформування про фетальний алкогольний синдром (ФАС).
Існує безліч гінекологічних захворювань, що протікають безсимптомно. Саме тому жінкам необхідно регулярно проходити комплексний огляд. Своєчасний візит до гінеколога дає змогу виявити потенційні проблеми, такі як запалення, інфекції, патологічні зміни в тканинах.
Самодіагностика не може замінити професійний медичний аналіз, проте є корисним інструментом для контролю за здоров'ям.
Для профілактики гінекологічних захворювань важливо звертати увагу на регулярність менструального циклу, виділення, нетипові відчуття в області статевих органів, внизу живота, періодично проводити самообстеження молочних залоз. Якщо виявили ущільнення, виділення із сосків або зміни в їхній формі – негайно зверніться до лікаря. Гінекологічні захворювання у жінок мають багатогранну природу. Усі системи в організмі взаємопов'язані: будь-які зрушення в стані здоров'я залежать від гормонів, а коректна робота гормонального фону багато в чому залежить від фізичної активності, збалансованого раціону, якісного сну, регулярна фізична активність, відмова від алкоголю, куріння, наркотиків.
Понад 80% жінок вживають алкоголь до вагітності, а від 3 до 20% не відмовляються від нього, виношуючи дитину. Алкоголь під час вагітності – одна із основних причин вроджених вад і порушень у розвитку дітей. Коли дитина зазнає впливу алкоголю, знаходячись в утробі матері (пренатально), виникає фетальний алкогольний синдром (ФАС) – у дітей близько 40% матерів, що зловживали алкоголем.
Фета́льний алкого́льний синдро́м (ФАС) – це медичний діагноз, який ставлять за низкою фізичних та неврологічних ознак, що виникають внаслідок впливу алкоголю на плід під час вагітності (внаслідок пренатального впливу алкоголю). ФАС — це найважчий наслідок пренатального впливу алкоголю. Немає жодної дози алкоголю, яку можна вважати безпечною для вживання під час вагітності. Якщо ви п'єте у період вагітності, ви завдаєте шкоди своїй дитині у вигляді ризику розвитку фетального алкогольного синдрому. Фетальний алкогольний синдром може статися, коли алкоголь із крові матері потрапляє до дитини через плаценту, Цей алкоголь може залишатися в дитячому організмі протягом тривалого часу й пошкодити мозок та тіло дитини, завадити нормальному розвитку в утробі матері. Через вживання матір’ю алкоголю під час вагітності може статися викидень, мертвонародження, передчасні пологи та, власне, народження дитини з вродженими вадами. Важкість симптомів фетального алкогольного синдрому у дитини та ступінь їхньої важкості залежить від того, як часто та скільки мати вживала алкоголю під час вагітності. Чим більша кількість спожитого алкоголю, тим важчими стають симптоми.
Немає спеціального лікування фетального алкогольного синдрому, адже неможливо відновити пошкоджений мозок дитини. Проте рання діагностика та підтримка можуть мати велике значення. Ознаки та симптоми фетального алкогольного синдрому можуть включати будь-яке поєднання фізичних дефектів, інтелектуальних або когнітивних розладів, а також проблем із функціонуванням і повсякденним життям. Діти з ФАС мають меншу масу тіла при народженні, фізичні вади, затримку розвитку чи розумову відсталість, менший зріст, ніж інші новонароджені. Мають специфічну зовнішність: маленька голова, вузький лоб, вузькі очні щілини, короткий ніс, недорозвиток середньої частини обличчя, тонка верхня губа.
Вживання алкоголю вагітною жінкою становить значну загрозу для ненародженої дитини, призводить до широкого спектру відхилень, зокрема передчасних пологів та навіть смерті плода, а також комплексу вроджених вад, так званого фетального алкогольного синдрому.
Жінка, яка є або може бути вагітною, або планує вагітність, повинна категорично відмовитись від вживання алкоголю!
Пам’ятайте – вживання алкоголю небезпечне для вагітних жінок та плоду вже з перших днів вагітності. Безпечних видів та доз алкоголю не існує.
Кожна жінка в силах подбати про себе. Усвідомленість та уважне ставлення до здоров'я щодня зберігає мільйони життів. Вивчайте своє тіло, відвідуйте гінеколога раз на рік, проходьте планові огляди, дослідження і будьте впевнені в завтрашньому дні!
Ірина БЕРКАЛО, завідувач жіночою консультацією КНМП «Кременчуцька міська лікарня планового лікування», лікар акушер гінеколог
Comments