top of page

ДЕНЬ НЕМОВЛЯТИ

  • cgzpoltava
  • 2 трав. 2024 р.
  • Читати 2 хв


2 травня відзначають День немовляти і саме цього дня хочеться поговорити про те, як малюки вчаться сприймати світ протягом свого першого року життя. Власне, вік немовляти охоплює період від 4 тижнів до 1 року. За цей час малюк швидко змінюється та дорослішає.

Від народження немовлятам притаманна більшість людських відчуттів: вони бачать, чують, відчувають дотик, реагують на біль. Спочатку увагу немовлят привертає рух обʼєктів чи субʼєктів, чорно-білі контрасти, різні за гучністю звуки. До 3-х місяців діти проявляють інтерес до явищ, які є відмінними, тобто тих, які відрізняються від сприйнятих раніше. Саме ця різноманітність навколишнього середовища сприяє когнітивному розвитку дитини. Якщо ж середовище має більш однорідний характер, розвиток дитини, на жаль,  стає повільнішим.

У другому півріччі життя дитини зʼявляються нові особливості памʼяті – виникає здатність до пригадування вигляду обʼєкта навіть без його присутності поруч. Наприкінці першого року життя зʼявляються ознаки мислення у формі сенсомоторного інтелекту, тобто, здатність здійснювати заплановану, спрямовану на ціль діяльність. Подальший розвиток мислення безпосередньо повʼязаний з розвитком мовлення.

Але це не означає, що спілкуватися дитина починає тільки тоді, коли зʼявляється мовлення. Спілкування з народження присутнє у житті дитини. Перші його прояви починаються з мамою без слів під час годування, потім, коли дитина намагається заглянути в очі, навіть коли плаче, чим також без слів «говорить» про свої потреби. Згодом, до 6-7 місяців арсенал немовляти у взаємодії розширюється. Навіть плач набуває різноманітних емоційних відтінків, наприклад, відчуває голод чи дискомфорт. Реакція та розуміння цих невербальних висловлювань дорослим є формою діалогу. А діалог для дитини, навіть такий, є можливістю пізнавати світ, бачити його очима інших людей, розуміти чи безпечний він. Через дорослих, особливо маму і тата немовля вчиться комунікувати, потім, дорослішаючи, засвоює моделі поведінки і вступає у світ людських стосунків поза межами сімʼї. І саме здатність дитини любити тих, хто її оточує, залежить від того, скільки любові і в якій формі вона отримує її.

Отже, як бачимо, протягом першого року життя діти не тільки набувають рухових навичок, а й навчаються гратися, мислити, взаємодіяти з оточуючими та по-своєму розуміти навколишній світ. І цей процес, направду, багатогранний та цікавий.

Катерина Полтавець, лікар-неонатолог відділення інтенсивної терапії новонароджених КП «Перинатальний центр ІІ рівня Полтавської міської ради»

 

 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page