top of page
cgzpoltava

ГРУДНЕ МОЛОКО – ЗОЛОТИЙ СТАНДАРТ ГОДУВАННЯ НЕМОВЛЯТ



До Всесвітнього дня підтримки грудного вигодовування (1-7 серпня)

Грудне молоко матері – унікальний натуральний продукт харчування для новонароджених. Воно містить усі поживні речовини, необхідні для розвитку та росту дитини протягом перших місяців життя. За винятком конкретних протипоказань (певні хвороби, наприклад ВІЛ), грудне молоко матері є найбезпечнішим джерелом поживних речовин, вітамінів та енергії, оскільки не містить жодних додаткових, шкідливих чи забруднюючих речовин.

У молоці міститься більше 100 компонентів, в тому числі понад 30 жирних кислот, 20 амінокислот, близько 40 різних мінералів, 17 вітамінів, десятки ферментів, різні вуглеводи, гормони, специфічні ростові фактори, простогландини та комплекс чинників з протизапальною активністю. У складі грудного молока багато функціональних компонентів. Вони містяться в дуже невеликій кількості, але виконують вельми важливу функцію.

Розгляньмо деякі з них:

·                 Нуклеотиди – азотисті сполуки, що сприяють зміцненню імунітету дитини і, як наслідок, знижують частоту інфекційних захворювань.

·                 Таурин – амінокислота, незамінна при формуванні нейросітківки очей.

·                 L-Карнітин – вітаміноподібні сполучення, що поліпшують засвоєння жирового компонента.

·                 Пребіотики – харчові волокна, що сприяють формуванню в кишківнику корисної мікрофлори. Це поліпшує його моторику.

·                 Пробіотики – корисні бактерії. Потрапивши в кишківник малюка, допомагають йому нормально функціонувати.

·                 ARA і DHA – омега-6 і омега-3 кислоти, необхідні для формування головного мозку.

·                 Лютеін – біологічний пігмент. Отримати його малюк може тільки з харчуванням. Він захищає сітківку ока, відіграє важливу роль у фізіології зору. Результати останніх наукових досліджень свідчать, що лютеїн міститься також в деяких відділах головного мозку, що відповідають за пам'ять і здатність до навчання.

А ще грудне молоко містить травні ферменти матері.

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує розпочинати грудне вигодовування в першу «золоту годину» життя дитини. У перші дні життя новонароджений отримує молозиво, що виробляється в дуже невеликій кількості: за одне вигодовування в середньому лише 2 чайних ложки, але порівняно з молоком має вищу енергетичну цінність, містить менше жирів та вуглеводів і більше білків, має оптимальний баланс поживних речовин, необхідних дитині в перші кілька днів після народження. Молозиво виконує захисні функції, схожі на ті, що має плацента під час вагітності. Воно містить велику кількість антитіл класу А – вони діють тільки на слизових оболонках і в кишківнику. Саме там вони передусім і потрібні немовляті, аби захищати від інфекцій. Крім того, молозиво також має багато лейкоцитів – клітин імунної системи, які борються з вірусами й бактеріями, та фактори росту – речовини, відповідальні за дозрівання шлунково-кишкового тракту. Тому так важливо прикласти дитину до грудей відразу після народження та намагатися уникати сумішей у перші дні життя малюка.

Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Дослідження доводять, що діти, яких годували грудьми, демонструють вищі результати академічної успішності та інтелектуального розвитку. Крім цього, грудне вигодовування для дитини – це також відчуття безпеки.

Через війну в Україні тисячі жінок із маленькими дітьми на руках опинилися у вкрай важких умовах. Зараз надзвичайно важливо продовжити грудне вигодовування немовляти – адже це найкорисніша, найбезпечніша та найзручніша їжа для вашого малюка. 

Грудне молоко повністю покриває потреби дитини у поживних речовинах протягом перших 6 місяців життя, із 6 до 12 місяців продовжує задовольняти щонайменше половину потреб дитини в поживних речовинах, а протягом другого року життя  покриває третину цих потреб.

Грудне молоко – найкраще харчування малюка, створене самою природою. Його склад і властивості дивовижні.

Надія Лисак, лікар-неонатолог КП «ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР» Центру спеціалізованої педіатричної допомоги відділення інтенсивного постнатального догляду №2

2 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page