top of page
cgzpoltava

ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ: МІФИ ТА РЕАЛЬНІСТЬ



Гепатит є серйозною проблемою суспільства, яка супроводжується наступними тривожними фактами: щороку понад 1 мільйон смертей пов'язані з вірусними гепатитами, при цьому кожна третя людина на планеті (приблизно два мільярди) інфікована вірусом гепатиту B, і кожен дванадцятий має хронічну форму гепатиту B або C.

Лише 9% людей із хронічним гепатитом B і 20% з гепатитом C знають про свій діагноз за даними ВООЗ. Також, 60% усіх захворювань печінки спричиняються інфікуванням гепатитами B і C.

У світі близько 15 мільйонів людей страждають від хронічного гепатиту D. Приблизно 325 мільйонів осіб у всьому світі інфіковані вірусними гепатитами B і C, а щороку від них та ускладнень, які вони спричиняють, вмирає 1,4 мільйона людей.

Вірусні гепатити займають друге місце за смертністю серед інфекційних захворювань, перевершуючи кількість ВІЛ-інфікованих у 9 разів. В Україні оцінюється, що близько 1,3 мільйона людей інфіковані гепатитом C і понад 500 тисяч – гепатитом B.

Воєнні дії призводять до руйнування медичних установ, систем водопостачання та санітарії, що створює умови для збільшеного ризику поширення вірусних захворювань, включаючи гепатити A та E, що передаються через забруднену воду і їжу.

Розглянемо основні факти і спростуємо поширені міфи про ці захворювання.

Факти про вірусні гепатити:

1.              Типи гепатитів: Існує декілька типів вірусного гепатиту, основні з них - гепатити A, B, C, D і E. Кожен з них викликається відповідним вірусом і має власні шляхи передачі та характер хвороби.

2.              Шляхи передачі: Віруси гепатиту A і E передаються через забруднену воду і їжу, що здебільшого пов'язано з недостатньою санітацією. Гепатити B, C і D передаються через кров, сексуальний контакт і від матері до дитини при народженні.

3.              Профілактика: Вакцинація є ключовим засобом профілактики гепатиту B і А. Гепатити C, D і E потребують інших стратегій профілактики, таких як уникання контакту з інфікованою кров'ю чи сексуальними практиками.

Міфи про вірусні гепатити:

1.              Міф: "Гепатити передаються лише через кров". Це – не зовсім правда. Гепатит A і E передаються через воду і їжу, гепатит B, C і D - через кров, а також інші біологічні рідини і сексуальний контакт.

2.              Міф: "Гепатит B і C не можна вилікувати". Це не так. Існують ефективні противірусні препарати, які можуть контролювати інфекцію і в деяких випадках призводити до повного видужання.

3.              Міф: "Вакцинація від гепатиту може призвести до інших хвороб". Вакцинація є безпечною і ефективною профілактичною мірою. Немає доказів, що вакцини викликають інші хвороби.

4.              Міф: "Гепатит A і E - це не серйозні захворювання". Це – неправда. Хоча гепатити A і E частіше мають легший перебіг, вони можуть призвести до серйозних ускладнень у людей із підсиленою симптоматикою.

Тестування – єдиний можливий спосіб діагностики гепатиту.

Для обстеження на вірусні гепатити ви можете звернутися до сімейного лікаря: він зможе вам розповісти про доступні тести на гепатити і відправити вас на обстеження, якщо це необхідно.

Пам’ятай: інколи втрачений час вартує життя. Зробити тест на вірусні гепатити варто хоча б раз протягом життя.

Наталія Полтавець, завідуюча шлунково-кишковим відділенням КП «Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня ПОР»

0 переглядів0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page