ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПОІНФОРМОВАНОСТІ ПРО АУТИЗМ
- cgzpoltava
- 2 квіт.
- Читати 2 хв

В усьому світі 2 квітня одягають блакитне на знак підтримки людей з аутизмом, розладом розвитку нервової системи, що утруднює комунікацію.
Аутизм (розлади аутистичного спектра (РАС) – це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування.
Розлади аутистичного спектра починаються у дитинстві, проте зберігаються у підлітковому і дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються у перші 5 років життя. Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому.
Якщо говорити про причини аутизму, то є багато факторів, які підвищують ймовірність появи у дитини РАС, в тому числі фактори навколишнього середовища і генетики. Достеменно відомо, що вакцинація не може спричинити розвиток аутистичних розладів у дітей, оскільки ураження мозку відбувається ще на етапі внутрішньоутробного розвитку плода.
Основні ознаки аутизму включають:
- складнощі у спілкуванні та взаємодії з іншими людьми (зокрема, в прояві й тлумаченні емоцій та метафоричних висловлювань, іронії);
- повторювані рухи або поведінка;
- чутливість до зовнішніх подразників, таких як звуки або світло, може бути неприємне яскраве світло або гучні звуки (шум та блимання екранів торгівельних центрів для таких людей – сенсорне пекло);
- схильність сильно хвилюватися або засмучуватися у незнайомих ситуаціях та у соціальних взаємодіях;
- обмежений інтерес до певних тем чи занять.
Для людей з аутизмом притаманний високий рівень тривожності. Проте, щоби опанувати цю тривогу та почуватися в безпеці, людям із РАС потрібна впорядкованість: розклади, заздалегідь визначений порядок дій, рутини і звичні маршрути.
Здібності та потреби людей з РАС можуть бути різними. Дехто може вербально спілкуватися з іншими, а хтось – ні, дехто потребує догляду впродовж усього життя, а хтось може жити самостійно, працювати.
Аутизм не є хворобою, яку можна «вилікувати», але за допомогою підтримки, корекційних програм і терапій багато людей з аутизмом можуть досягти значного прогресу в розвитку.
Давайте підтримувати одне одного та створювати інклюзивне середовище для людей з аутизмом. Розуміння, терпимість і відкритість – це ключ до того, щоб кожен почувався частиною суспільства. А всім оточуючим потрібно мати терпіння і бачити перед собою перш за все людину, а не її розлади.
Тетяна Парфієвич, клінічний психолог КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М. В. Скліфосовського Полтавської обласної ради»
Comments