top of page
cgzpoltava

ВАЖЛИВІСТЬ РОЛІ МЕДИЧНОЇ СЕСТРИ В СИСТЕМІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я



12 травня – Всесвітній день медичних сестер

У сучасному світі відбувається так, що професії постійно змінюються, за потреби виникають нові, а деякі зникають, їх замінюють машини, роботи, комп’ютери. Але існують професії, які завжди будуть затребуваними. До них відноситься і професія медичної сестри. Адже жоден робот не замінить чуйного серця, вправних та працьовитих рук, милосердної душі. Щорічно 12 травня світова громадськість відзначає Всесвітній день медичної сестри, в 1993 році Україна теж приєдналась до вшанування цієї найчисленнішої категорії медичних працівників.

Професія медичної сестри поєднує в собі надзвичайно велику кількість людських та ділових якостей,  найважливішими з яких є доброта та емпатія. Коли людині потрібна допомога медичної сестри, то від неї чекають не лише медичних знань та професіоналізму, а і чуйного ставлення, співчуття і душевної теплоти. Медична сестра повинна бути врівноваженою, терплячою, спокійною, добре володіти собою. Важливими якостями також є нестандартність мислення, здатність до швидкої реакції та  змога ефективно працювати в екстрених ситуаціях.

Медичні сестри є важливою ланкою у системі охорони здоров’я, без якої неможливе формування, підтримання, збереження і відновлення здоров’я громадян. Але сестринська справа зараз – це не тільки догляд за хворими, як це було раніше.  Повністю змінено погляд на функцію медичної сестри: це і зміцнення здоров’я пацієнтів, і  профілактика захворювань, і навчання пацієнтів самодогляду та забезпеченню максимальної незалежності відповідно їх можливостям та стану здоров’я, і надання психосоціальної допомоги усім верствам населення. В усьому світі медичні сестри становлять більшість працівників охорони здоров’я і забезпечують до 80 % обсягу  допомоги пацієнтам, саме від них дуже часто залежить процес одужання.  Майже кожна медична послуга надається пацієнту із залученням медичної сестри або брата. Сучасний пацієнт очікує надання йому якісних медичних послуг, тому це вимагає від медичних сестер здобуття нових  знань та професійних навичок, вміння  забезпечувати  індивідуальний  підхід  до кожного хворого і продуктивну співпрацю з його родиною,  вміння  самостійно оцінити його стан  і  потреби, встановити сестринський діагноз,  вміння користуватись сучасною медичною апаратурою, цікавитись новітньою медичною інформацією,  останніми досягненнями у медицині.

У багатьох розвинених країнах традиційний підхід до професії медичної сестри, як до помічника лікаря,  значно змістився у бік більшої самостійності,  і, відповідно, більшої відповідальності. Медичні сестри відіграють все більшу роль при наданні висококваліфікованої допомоги пацієнтам  із хронічними хворобами  та тяжкими станами, такими як  цукровий діабет, бронхіальна астма, серцева недостатність, деякі психічні захворювання. У шведських медичних центрах пацієнта спочатку оглядає медична сестра, яка потім скеровує пацієнта до лікаря загальної практики або в лікарню. У Фінляндії взагалі 80 % пацієнтів попередньо консультують медичні сестри, а потім, за потреби, їх скеровують на прийом до лікаря. Лікарі загальної практики не відвідують пацієнтів вдома, за винятком рідкісних випадків, тому цю роботу виконують підготовлені медичні сестри.

Вітчизняне медсестринство сьогодні потребує вирішення актуальних питань на державному рівні, застосування комплексного  підходу,  що включає зміну системи управління, чіткого визначення функціональних обов’язків медичних сестер-молодших спеціалістів, медичних сестер-бакалаврів та медичних сестер-магістрів; перегляд норм навантаження на медичних сестер, які б відповідали сучасним вимогам, більш якісний та сучасний рівень освіти медичних сестер, розширення медичних практик, удосконалення умов праці.  У проекті  Стратегії розвитку системи охорони здоров’я до 2030 року, представленому Міністерством охорони здоров’я України,  якраз і передбачається стимулювання нових форм безперервного розвитку медичних працівників та розширення кваліфікаційних вимог до медичних сестер/медичних братів.  Посилення ролі медичної сестри через розширення її повноважень може стати важливим кроком у підвищенні якості та доступності медичної допомоги в Україні.

В Україні сьогодні працює понад 300 тисяч медичних сестер,  і наразі в державі не вистачає ще до 100 тис. медсестер, особливо у відділеннях  з тяжкими хворими. Така ситуація із кадровим забезпеченням є негативною як для хворого,  так  і для медичної сестри, бо такі  умови роботи є надзвичайно емоційно і фізично виснажливими. Вони позначаються на психологічному стані фахівців, провокують виникнення у них хронічного стресу. Тому зараз дуже гостро стоїть проблема професійного вигорання як медичних сестер, так і іншого медичного персоналу.  Особливо руйнівний вплив на життя і здоров’я всіх громадян України справила розв’язана росією у 2014 році війна з повномасштабним вторгненням у лютому 2022 року. Значну кількість лікарень було знищено чи пошкоджено,  багато медиків зазнали  поранень, чимало серед них і загинули. Попри всі складнощі медичні сестри разом з  лікарями  продовжують  надавати медичну допомогу постраждалим на полі бою, супроводжують їх на всіх етапах евакуації  або обслуговують пацієнтів в амбулаторних та стаціонарних закладах.  

Разом з тим, війна і масове переміщення людей стали рушійною силою для інновацій у медичній сфері. Телемедицина та інші сучасні технології дозволяють  консультувати і діагностувати в зоні конфлікту, де доступ пацієнтам до медичних закладів може бути обмеженим, дозволяють забезпечити психологічну підтримку постраждалим з посттравматичним стресовим розладом. Вимушеним переселенцям телемедицина надає доступ до медичної допомоги в місцях їх тимчасового проживання  із застосуванням методів віддаленого моніторингу стану здоров’я. Окрім телемедицини, значного розвитку набуває застосування в медичній практиці штучного інтелекту, нанотехнологій, імплантатів та 3D-біодруку. Технологізація та цифровізація в сфері охорони здоров’я дозволяє створити єдиний інформаційний простір та надає зручний доступ користувачам до медичних послуг та даних про своє здоров’я. Проте ці стрімкі процеси вимагають розвитку цифрових компетентностей медичних працівників, їх інформаційної культури та цифрової грамотності.  Діджиталізація є невід’ємною  складовою медичного сьогодення, а медичні сестри є активними учасниками цього процесу.

Ще однією вимогою сьогодення є навчання медпрацівників у сферах фізичної та ментальної реабілітації. Зараз є величезна потреба в фахівцях з відновлення та в самій медичній реабілітації. І те, що деякі нації пройшли за десятки років, ми маємо вивчити вже прямо зараз. Перше, що ми повинні зробити – це навчитися працювати за сучасними стандартами, приділяти багато часу й зусиль професійному розвитку й самовдосконаленню. Сподіваємось, що зі свого боку держава також створить  можливості  для підвищення престижу  професії медичної сестри.

День медичної сестри – це визнання важливості ролі медичної сестри у сфері охорони здоров’я та вдячність їм за  щоденну роботу.  Цю нелегку, але таку надзвичайно важливу професію, можна обрати тільки за покликанням, а це значить, що  в ній працюють лише по-справжньому відповідальні,уважні, милосердні, чуйні до чужої біди люди з великим серцем.  Шановні колеги, прийміть щирі вітання з нашим професійним святом! Нехай ваша праця, якій ви присвятили своє життя, завжди буде гідно оцінена в суспільстві, а ваші пацієнти та колеги ставляться до вас з повагою та безмежною вдячністю за ваші чуйні серця!  Міцного здоров’я  вам, родинного затишку, мирного неба над головою та успіхів у благородній справі охорони здоров’я населення України!

Людмила Клименко, сестра медична старша консультативно-діагностичного відділення центру «Ветеран» комунального підприємства «Полтавська обласна клінічна лікарня ім.. М. В. Скліфосовського Полтавської обласної ради»

6 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page