top of page
  • cgzpoltava

БЛИЗЬКО ПІВ ТИСЯЧІ МЕДИКІВ ПЕРВИНКИ ПРОЙШЛИ НАВЧАННЯ ЗА ПІДТРИМКИ ПРОЄКТУ «ДІЄМО ДЛЯ ЗДОРОВ’Я»У липні продовжується серія заключних у цьому році дводенних тренінгів «Впровадження PEN-H протоколів у практику роботи закладів первинної медичної допомоги в Україні» за підтримки україно-швейцарського проєкту «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні» (коротка назва – «Діємо для здоров’я»). Із 2 по 5 липня в області такі навчання пройшли 80 лікарів та середніх медичних працівників первинної ланки надання медичної допомоги.

Одночасно у ці дні в обласному центрі працюють дві тренерські команди – з Дніпра та Полтавщини. Учасники ділиляться досвідом, відкриттями, проблемами.

Бригада тренерів у складі сімейного лікаря Книшівської амбулаторії Гадяцького ЦПМСД Євгенії Скрипник та медичної сестри АЗПСМ №1 міста Гадяча Надії Грабітченко за останній рік провели близько двох десятків таких навчань, одне з них – для фахівців з Дніппропетровщини.«У нас із дніпрянами дуже багато спільного: і мова однакова, і суржик той самий, і проблеми, озвучені учасниками тренінгів із Полтавщини та Дніпропетровщини, дуже схожі, – розповідає Євгенія Скрипник. – Не все обладнання є у кабінеті під рукою для повного обстеження пацієнта (холестерометри, глюкометри, пікфлуометри тощо), навіть кабінетів для прийому пацієнтів подекуди недостатньо. Часто фахівці перевантажені – враховуючи воєнний час людей звертається дуже багато. Дається взнаки недостатня мотивація медпрацівників. У сімейних лікарів багато пропозицій щодо поліпшення якості роботи первинки, впровадження профілактичних технологій».

Та попри усі ці проблеми і сімейні лікарі, й медичні сестри (фельдшери, акушери, інший середній медперсонал) мають бажання вчитися, впроваджувати новітні технології у надання медичної допомоги на первинному рівні.«PEN-H протоколи, – пояснює Євгенія Скрипник, – це європейські протоколи ведення неінфекційних захворювань в умовах гуманітарної кризи. Вони спрямовані на покращення саме профілактичної складової у роботі сімейного лікаря та медичної сестри, виявлення неінфекційних захворювань під час військового конфлікту. Ці навчання мають на меті зменшення смертності від серцево-судинних захворювань та попередження передчасної смерті. А результати нашої роботи проявляться не раніше, як за два-три роки, коли побачимо показники захворюваності та смертності по області та Україні».

Керівник Центру громадського здоров’я Полтавської обласної ради, регіональний координатор україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» Ніна Дурдикулиєва, відкриваючи тренінги, зазначає, що перша фаза проєкту, що фінансується за кошти громадян Швейцарії (2020-2024 рр.),  вийшла на фінішну пряму.  Вона стосувалася запровадження інтегрованого підходу до профілактики та контролю за ризиками серцево-судинних захворювань. Але неінфекційні хвороби – це ще й онкопатологія, і цукровий діабет, і багато іншого. Можливо, саме на це будуть спрямовані проектні ініціативи у подальшому.

«Сподіваємося, – сказала Ніна Дурдикулиєва, – що Полтавщина стане учасником реалізації багатьох заходів та ініціатив і в другій фазі проєкту».

Регіональний координатор коротко розповіла учасникам про напрацювання проєкту в області, проведення навчань не лише для медпрацівників, а й для партнерських закладів освіти, розбудову моделі «Здорова школа». Напрямків реалізації проєкту чимало: освітні заклади, первинка, Центри знань з неінфекційних хвороб, бібліотеки, мобільні медичні команди та команди «Всетурбота» з медико-соціальної допомоги вдома. На Полтавщині діє по дві таких команди. Реалізовувалися мінігранти в територіальних громадах. Проводилися численні інформаційні кампанії.

Два дні поспіль учасники тренінгів отримували теоретичні знання та відпрацьовували практичні навички щодо впровадження алгоритмів профілактики неінфекційних захворювань у рутинну практику, спираючись на рекомендації PEN-H протоколів, працювали у групах, дискутували, обмінювалися досвідом. Насамкінець отримані знання підтвердили сертифікатами про проходження навчань.

Андрій Полонський, лікар загальної практики – сімейний лікар амбулаторії ЗПСМ у селі Кибинці Миргородського ЦПМСД: «Сподобалася організація роботи, зрозуміла подача матеріалу. Отримав відповіді на деякі свої питання. Інформація корисна, актуальна. Тренінг – дуже потрібний, рекомендую колегам».

Анна Барна, завідувачка Павлівського фельдшерсько-акушерського пункту Козельщинського ЦПМСД: «Інформацію тренери подавали зрозуміло, у доступній формі. І хоч наразі я, як керівник ФАПу, із сімейним лікарем не співпрацюю, отримала багато корисних у роботі знань, навичок, вражень. Цей досвід – дуже важливий на майбутнє».

Довідково: Останній тренінг із цієї серії пройде 30-31 липня. Загалом сертифікати про такі навчання матимуть більш як півтисячі лікарів та медичних фахівців середньої ланки.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

 

0 переглядів0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page