АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ СЕКСУАЛЬНОГО ТА РЕПРОДУКТИВНОГО ЗДОРОВ'Я В УМОВАХ ДЕМОГРАФІЧНОЇ КРИЗИ
- cgzpoltava
- 8 жовт. 2024 р.
- Читати 2 хв

Цій важливій темі була присвячена конференція, що відбулася 7 жовтня 2024 року в Києві. Головний меседж заходу: збереження української нації на майбутнє – пріоритет держави в умовах війни.
Учасники зібрання – представники ВООЗ, Фонду народонаселення ООН та ЮНІСЕФ в Україні, Агентства США з міжнародного розвитку проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я», Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, Міністерств охорони здоров’я та соціальної політики України, Національної служби здоров’я України, медичної громадськості, наукових закладів, благодійних фондів та організацій.
У конференції взяла участь і делегація від Полтавщини: директор Департаменту охорони здоров’я ОВА Віктор ЛИСАК, головний експерт ДОЗ за напрямом «Акушерство та гінекологія» Людмила ІВАНОВА, головний лікар Полтавська обласна клінічна лікарня імені М.В. Скліфосовського Григорій ОКСАК та директор КП «Кременчуцький перинатальний центр ІІ рівня» Радомір СЕРБІН.
Учасники конференції спільно визначали ключові напрямки розвитку системи охорони здоров'я у сфері сексуального та репродуктивного здоров'я в умовах загострення демографічної ситуації.
Про таке значне загострення красномовно говорить статистика, яку озвучив перший заступник міністра охорони здоров’я України Сергій ДУБОВ: «В Україні на 1 січня 2022 року чисельність населення складала 41,6 млн осіб, а на липень цього року вже 35,8 млн осіб. Основна причина такого різкого зменшення чисельності українців – війна з її викликами».
Проте, демографічна криза в нашій державі розпочалася значно раніше, ще в 2015 році. Тому Генеральна Асамблея ООН 25 вересня 2015 року затвердила Глобальні цілі сталого розвитку до 2030 року, яким й нині слідують всі причетні інституції. Вони націлені на зниження материнської та дитячої смертності, рівний доступ до якісних послуг з охорони репродуктивного здоров’я, сексуальну освіту в навчальних закладах, всебічне заохочення українців до народження дітей. Приміром, за новим пакетом НСЗУ «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій» законтрактовано 15 надавачів медичних послуг в державі.
Задля покращення доступності та якості медичних послуг для населення у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я в Україні продовжуватиметься розбудова спроможності закладів сімейної медицини щодо ведення неускладненої вагітності. Оновляться підходи до профілактичних оглядів дітей. До Національного календаря щеплень планується ввести вакцинацію від вірусу папіломи людини, що допоможе знизити кількість випадків раку шийки матки. Також у планах – прийняття закону про репродуктивні технології та розширення мережі реабілітаційних центрів для дітей.
Голова Нальної служби здоров'я України Наталія ГУСАК розповіла про напрямки подальшої діяльності НСЗУ щодо подолання демографічних викликів, зокрема за пакетом «Пологи та неонатальна допомога» Програми медичних гарантій.
Особливу увагу учасники конференції приділили питанням залученості громад і медичних закладів до вирішення демографічних проблем, забезпеченню інклюзивності та доступності послуг для різних соціальних груп, а також детальному розгляду ефективних підходів до посилення системи охорони здоров’я в контексті реагування на гендерно зумовлене насильство в умовах гуманітарних криз тощо.
Фахівці з Полтавської області взяли участь в обговоренні стратегічних ініціатив, спрямованих на підвищення доступності медичних послуг та адаптацію системи охорони здоров'я до нових викликів, які виникли внаслідок війни. Вони поділилися досвідом Полтавщини у впровадженні послуг у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я, а також внесли свої пропозиції щодо реалізації Стратегії демографічного розвитку до 2040 року, прийнятої нещодавно Урядом України.
У центрі уваги – потреби кожної конкретної людини та родини, заохочення українців до батьківства.
Comments